W 2022 roku średnia ważona stawka celna w USA wynosiła 1,5%, co wciąż plasowało kraj wśród tych o najniższych cłach. Jednak w 2019 roku, w szczytowym momencie wojny handlowej z Chinami, stawka ta wzrosła do 7%.

Globalne trendy w cłach

Podczas gdy wiele rozwiniętych gospodarek dąży do obniżania ceł w celu zwiększenia konkurencyjności, w niektórych częściach świata stawki celne pozostają wysokie:

  • Indie miały w 2022 roku średnie cła na poziomie 11,5%.
  • Chiny utrzymywały je na poziomie 3,1%.
  • Afrykańskie kraje, takie jak Kongo, Kamerun i Gwinea Równikowa, stosowały cła powyżej 18%.
  • Wyspy Salomona miały najwyższe cła na świecie – 20,7%.

Dane pochodzą głównie z lat 2021-2022 i są ważone udziałem produktów w imporcie, ale nie uwzględniają szczegółowych umów o wolnym handlu.

Podsumowując, choć globalnym trendem jest dążenie do obniżania taryf, znaczne różnice w polityce celnej między państwami nadal istnieją, co wpływa na międzynarodowe relacje handlowe.

Geograficzne prawidłowości

Analizując mapę globalnych ceł, możemy zaobserwować kilka prawidłowości. Najniższe cła obowiązują w krajach Ameryki Płn. oraz Europy, w przypadku lwiej części z nich nie przekraczając poziomu 2%. Na drugim krańcu tego kontinuum znajdują się Afryka, Ameryka Łacińska oraz południowa część Azji, gdzie średnie ważone stawki przekraczają 5%, a w niektórych przypadkach nawet 15%.

W Ameryce Południowej najwyższe dodatkowe koszty eksportu dotyczą Argentyny i Wenezueli, w Afryce kilku niewielkich krajów równikowej części kontynentu, natomiast w Azji m. in. Iranu, Indii czy Nepalu.