Gospodarka/Finanse publiczne

25.01.2020, 16:48

Jak dużo Polska może zarobić na swoim długu?

Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw, które sprzedają obligacje rządowe z ujemnym oprocentowaniem. Jednak jest to symboliczny sukces na niewielką skalę. Gdyby był większy byłoby konieczne, aby za to jednak zapłacić.

23.01.2020, 20:09

Sejm przyjął ustawę okołobudżetową

Sejm przyjął w czwartek ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 r., czyli tzw. ustawę okołobudżetową wraz z poprawkami i rządową autopoprawką dot. wynagrodzeń dla nauczycieli.

23.01.2020, 14:46

Resort finansów wypłaci samorządom prawie 76 mln zł subwencji w zw. z restrukturyzacją PBS

Ministerstwo Finansów (MF) wypłaci 23 stycznia br. jednostkom samorządu terytorialnego (JST) subwencję oświatową i równoważące w kwocie prawie 76 mln zł w związku z umorzeniem części środków finansowych należących do JST, zdeponowanych w Podkarpackim Banku Spółdzielczym (PBS) w Sanoku, który znajduje się w procesie przymusowej restrukturyzacji.

20.01.2020, 10:47

MZ: Podatek cukrowy przyniesie prawdopodobnie mniej niż 2 mld zł

Podatek cukrowy przyniesie najprawdopodobniej mniej niż zakładane 2 mld zł, ale z pewnością stopniowo zacznie zmieniać złe nawyki żywieniowe – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Opłata będzie stała, uzależniona od ilości cukru w produktach.

19.01.2020, 14:40

Deficyt budżetowy służy sektorowi prywatnemu

Musi zdumiewać, że osiąganie nadwyżek sektora publicznego bywa uważane za konieczny warunek „zdrowego” rozwoju sektora prywatnego. Nadwyżka budżetowa to przecież de facto konfiskata zasobów prywatnych.

16.01.2020, 06:01

Ekonomia behawioralna wzmocni emerytalne oszczędności

Redystrybutywne systemy emerytalne (pay-as-you-go, PAYG) z każdym rokiem będą funkcjonowały w trudniejszych warunkach. W efekcie wydłużania się wieku życia i starzenia społeczeństwa, kolejne pokolenia emerytów nie mogą polegać tylko na jednym świadczeniu emerytalnym wypłacanym z jednego źródła.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>