Od 15 stycznia ruszają powszechne szczepienia na koronawirusa. Tego dnia wszyscy Polacy otrzymają możliwość zgłoszenia chęci do przyjęcia preparatu. Sam termin szczepienia będzie jednak zależał od tego, do której grupy priorytetowej należy dana osoba. Ostatnie badania opinii publicznej publikowane w DGP pokazują radykalny wzrost liczby chętnych do zaszczepienia przeciw koronawirusowi. Do wczoraj zaszczepiono 338 tys. osób. z 30 mln Polaków. Od tego jak szybko przebiegnie ten proces i jak wiele osób weźmie w nim udział, będzie zależała tzw. zbiorowa odporność i ewentualne zniesienie obostrzeń. Przygotowano ponad 6 tys. punktów. W pytaniach i odpowiedziach analizujemy najważniejsze wątpliwości wokół programu.
Jak zarejestrować się do szczepienia?
Istnieją trzy sposoby: internet, infolinia i telefon. Po pierwsze, można będzie się zapisać za pośrednictwem numeru 989. Także online, przez e-rejestrację na pacjent.gov.pl. Zapisy będą się odbywały na internetowym koncie pacjenta, do którego dostęp jest możliwy za pomocą profilu zaufanego dostępnego m.in. w bankowości elektronicznej. Zarejestrować można się także bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień.
Czy będę mógł się zapisać przez swojego lekarza rodzinnego?
Tylko i wyłącznie wtedy, gdy pracuje w punkcie szczepień przeciw COVID-19.
Kiedy ruszają zapisy?
Rejestracja we wszystkich trzech formach zaczyna się 15 stycznia
Czy mogę się zapisać wcześniej niż 15 stycznia?
Wiele punktów szczepień zbiera deklaracje już teraz. To kolejka, która nie będzie widoczna w systemie – indywidualne ustalenia przychodni. I od nich zależy czy będzie ona sama zapisywać pacjentów w systemie, czy będzie informować o tym, że zapisy już ruszyły.
Treść całego artykułu można przeczytać w czwartkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej albo eDGP.