Wielkanoc nieodłącznie wiąże się z przygotowaniami oraz intensywnym sprzątaniem. To także czas, który większość z nas spędza w gronie najbliższych. Niestety czasu na przygotowania i odpoczynek wcale nie jest tak dużo. Wolny dzień pozwoliłby uporać się z częścią prac, tak aby święta nie upłynęły pod znakiem zmęczenia i przepracowania. Co ciekawe, projekt ustawy ustanawiającej Wielki Piątek dniem wolnym został złożony w Sejmie już w 2018 roku. Do tej pory nie doczekał się jednak rozpatrzenia.

Związkowcy apelują: Wielki Piątek powinien być dniem wolnym

Osoby wierzące, które chciałyby wziąć udział w wielkopiątkowych obrzędach, takich jak droga krzyżowa, często nie mają takiej możliwości, gdyż są w tym czasie w pracy. Niektóre nabożeństwa wielkopostne odbywają się bowiem już o godzinie 15. Pomysł uczynienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy wraca praktycznie każdego roku. Za takim rozwiązaniem opowiada się m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Na ten temat wypowiedział się Paweł Galec z wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ w rozmowie z Faktem.

Reklama

- W mojej opinii jest to bardzo dobry pomysł, w wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy. W szczególności Wigilia jest dniem bardzo istotnym dla zarówno dla wierzących, jak i niewierzących Polaków. Czas ten ma rodzinny charakter i wiąże się z koniecznością wykonania wielu obowiązków domowych. Brak obowiązków służbowych w tym okresie pozwoli pracownikom na zbalansowanie czasu poświęcanego na pracę i życie rodzinne podczas tak ważnych i rodzinnych świąt - wyjaśnił Galec.

Dodał również, że skrócenie czasu pracy jest zasadne nie tylko z punktu widzenia zmian, jakie dzieją się na rynku pracy, ale również z uwagi na fakt, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Spędzamy w pracy średnio 40,4 godziny tygodniowo, z kolei średnia europejska to 37,5 godziny.

W tych krajach obowiązuje wolne w Wielki Piątek

Okazuje się, że wolne w Wielki Piątek nie jest żadnym nowym pomysłem. Taki zwyczaj panuje w aż 15 europejskich państwach, w tym w Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech, Holandii i Hiszpanii. W naszym kraju w niektórych firmach również obowiązuje wolne lub skrócone godziny pracy. Dotyczy to m.in. urzędów, w których tego dnia możemy nie załatwić żadnej sprawy.

Dni wolne od pracy 2024

Polacy mają w tym roku 13 dni ustawowo wolnych od pracy.

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • 31 marca – Wielkanoc
 • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 19 maja – Zielone Świątki
 • 30 maja – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – Drugi dzień Bożego Narodzenia

Kodeks Pracy określa zasady udzielania wolnego za święta, które przypadają w weekendy. Jeśli jest to sobota, pracownik otrzymuje dodatkowy dzień wolny. W przypadku niedzieli dodatkowy dzień nie przysługuje. W tym roku tylko Święto Trzech Króli wypadło w sobotę. Pozostałe święta wypadają w dni robocze lub w niedziele (w tym Wielkanoc i Zielone Świątki). Dodatkowe wolne musi zostać wykorzystane w tym samym okresie rozliczeniowym co dane święto.