Wielkanoc 2025 wypada 20 kwietnia, a niedziela poprzedzająca jest tradycyjnie handlowa – 13 kwietnia br. Druga niedziela handlowa w kwietniu wypada 27 kwietnia br. Zgodnie z przepisami o zakazie handlu, to ostatnia niedziela przed długim majowym weekendem, która nie jest objęta ograniczeniami.

Jakie sklepy będą otwarte 13 kwietnia br. i 27 kwietnia br.?

W te dwie niedziele handlowe galerie handlowe oraz większość sklepów, takich jak Biedronka, Lidl czy Carrefour, będą otwarte, umożliwiając zakupy stacjonarne i przez internet.

Jak wypadają niedziele handlowe w kolejnych miesiącach w 2025 r.?

W kolejnych miesiącach niedziele handlowe wypadają:

  • 29 czerwca,
  • 31 sierpnia,
  • 7 grudnia, 14 grudnia i 21 grudnia.

Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych po uchwaleniu ustawy było dodanie trzeciej niedzieli w grudniu do listy dni, w które handel jest dozwolony. Zgodnie z nowelizacją, każda grudniowa niedziela (oprócz tej przed Bożym Narodzeniem) stała się niedzielą handlową. Wyjątek pojawił się w wyniku ustawy, która uznała Wigilię (24 grudnia) dniem ustawowo wolnym od pracy, co w praktyce wydłużyło okres przedświąteczny, w którym sklepy mogą być otwarte.

Maj 2025 bez niedziel handlowych. Gdzie zrobisz zakupy?

W maju 2025 roku nie przewidziano żadnej niedzieli handlowej. W maju nie przypada żadna z ustawowych wyjątków. Oznacza to, że wszystkie niedziele w tym miesiącu będą niehandlowe, a większość sklepów, w tym supermarkety i galerie handlowe, pozostanie zamknięta. Wyjątkiem mogą być placówki, które są zwolnione z zakazu handlu, takie jak stacje benzynowe, apteki, czy sklepy, w których za ladą stanie sam właściciel.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Co obowiązuje teraz?

Przepisy o niedzielach handlowych w Polsce zostały uregulowane ustawą o zakazie handlu w niedzielę, która weszła w życie 1 marca 2018 roku. Oto najważniejsze zasady:

  • Zakaz handlu w niedziele - sklepy i inne punkty sprzedaży muszą być zamknięte w te dni.
  • Wyjątki - w roku 2025 będą to zazwyczaj dwie niedziele w miesiącu, ale nie dotyczy to wszystkich miesięcy, pierwsza i ostatnia niedziela przed długim weekendem majowym, niedziela przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą.

Zakaz handlu nie dotyczy niektórych rodzajów działalności:

  • stacje paliw,
  • apteki,
  • sklepy internetowe,
  • sklepy, które są prowadzone przez właścicieli (np. właściciele, którzy osobiście prowadzą sklep),
  • przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą w godzinach nocnych.

Jaka kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę?

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Do końca 2025 roku będzie jeszcze 7 niedziel handlowych (w tym również niedziele przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą), a w kolejnych latach może się to zmieniać w zależności od przepisów.

Powrót handlu w niedziele? Opinie Polaków podzielone

47 proc. Polaków nie chce przywrócenia handlu w niedziele. Przeciwnego zdania jest 41 proc. ankietowanych. W porównaniu do poprzednich badań widać, że odsetek zwolenników handlowych niedziel się zmniejszył - wynika z badania UCE Research.