Resort przypomniał, że od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe (banki, firmy pożyczkowe) mają obowiązek zweryfikowania statusu numeru PESEL, zanim np. udzielą pożyczki czy kredytu. Przy zastrzeżonym numerze PESEL mogą mieć pewność, że wniosek jest składany przez właściwą osobę.
Prosty sposób na ochronę przed wyłudzeniem kredytu i nie tylko
"Już ponad 6,5 miliona osób zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL. Dzięki temu ograniczamy ryzyko, że przestępcy posłużą się naszymi danymi na przykład do wyłudzenia kredytu. Co ważne, można to zrobić szybko i łatwo w aplikacji mObywatel" – poinformował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Resort podkreślił, że zastrzeżenie numeru PESEL to nie tylko ochrona w przypadku zgubienia dokumentów czy kradzieży tożsamości, ale również działanie prewencyjne.
Jak można szybko i łatwo zastrzec PESEL?
Zastrzec PESEL można na trzy sposoby:
- w aplikacji mObywatel,
- na portalu mobywatel.gov.pl,
- składając wniosek w dowolnym urzędzie gminy.
Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych.
"Jeśli planujemy na przykład wziąć kredyt, możemy w prosty sposób cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL, a potem ponownie go zastrzec. Cofając zastrzeżenie PESEL elektronicznie, możemy też samodzielnie ustawić datę i godzinę, kiedy nasz PESEL zostanie automatycznie ponownie zastrzeżony" - przekazał resort.