Dotychczas w Polsce głównie lotnisko pod Rzeszowem kojarzyło się z miejscem, gdzie łączy się ruch cywilny z wojskowym, a wybierając się w podróż samolotem, niezbyt często mogliśmy mijać maszyny wojskowe. Teraz jednak to się zmieni, a wiadomo już, na których lotniskach pojawiać zacznie się coraz więcej wojskowych maszyn.
Wojsko wkracza na polskie lotniska cywilne
O konieczności przystosowanie istniejących polskich lotnisk cywilnych do potrzeb wojska mówił już przed tygodniem wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz. Wyjaśnił, że trzeba zdecydować się na taką ewentualność
- Każde lotnisko musi być w jakiś sposób dostosowane i przystosowane do zdolności współpracy, operowania z wojskiem – powiedział wicepremier.
Nieco więcej światła na sprawę rzucił Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury, zajmujący się między innymi sprawami CPK. W rozmowie na antenie RMF wyjawił, iż chodzi o aż 15 lotnisk cywilnych, w tym największe i najczęściej użytkowane porty. Prace przygotowawcze, zmierzające do wpuszczenia wojska na ich teren już się zaczęły, a armia musi mieć szansę w razie czego korzystać też z cywilnej infrastruktury.
- 15 polskich lotnisk cywilnych to jest drugie tyle, ile mamy lotnisk wojskowych – mówił Maciej Lasek.
Opóźnienia w lotach przez wojsko? Raczej nie
Jak zwracają uwagę specjaliści, najpierw prace budowlane rozpoczęły się w Rzeszowie, gdzie trwa rozbudowa, ale roboty nie ominą też kilku większych polskich miast. Przystosowanie krakowskiego lotniska do celów wojskowych jest obecnie na etapie prac przygotowawczych, a wiele dzieje się też we Wrocławiu i w Katowicach, gdzie budowane są specjalne magazyny. Czy w takim razie grozi nam w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, iż operacje wojskowe utrudnią codzienne podróżowanie cywilów? Eksperci uspokajają.
„Choć zmiany te mogą mieć wpływ na ogólną organizację ruchu na lotniskach, to władze zapewniają, że pasażerowie nie powinni odczuwać większych utrudnień. Ruch cywilny i wojskowy będą zarządzane oddzielnie, a wojskowe operacje nie powinny zakłócać codziennego funkcjonowania portów lotniczych” – informuje portal dlapilota.pl