Matematyka wróciła jako obowiązkowy przedmiot na maturze w 2010 roku. Pisemny egzamin na poziomie podstawowym będzie odbywał się w dwóch wersjach - Formule 2023 i Formule 2015. Do tej pierwszej przystąpi większość uczniów.

Matura z matematyki 2024. Co musisz wiedzieć przed egzaminem?

Matura odbędzie się dziś o godzinie 9:00. Uczniowie będą pisać egzamin w swoich szkołach. Osoby, które zdają maturę w Formule 2023 mogą zdobyć w sumie 46 punktów. Oznacza to, że aby zdać, muszą uzyskać przynajmniej 14 punktów. Na rozwiązanie zadań mają łącznie 180 minut.

Liczba punktów do zdobycia w przypadku matury w Formule 2015 jest taka sama. Na rozwiązanie zadań uczniowie mają jednak nieco mniej czasu, bo 170 minut. W obu przypadkach egzamin składa się z pytań zamkniętych i otwartych, które wymagają obliczeń.

Każdy maturzysta otrzyma jeden arkusz. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy jest on prawidłowy - właściwa formuła, przedmiot i poziom. Trzeba też zweryfikować liczbę stron. W zeszłym roku uczniowie zdający egzamin w Formule 2023 mieli do rozwiązania 31 zadań, zaś zdający w Formule 2015 - 36 zadań.

Odpowiedzi do zadań zamkniętych muszą być umieszczone na karcie odpowiedzi. W zadaniach otwartych trzeba pamiętać o zapisaniu wszystkich obliczeń. W przeciwnym wypadku maturzysta może nie otrzymać pełnej liczby punktów. Uczniowie mogą swobodnie korzystać z brudnopisu, bowiem zapisane tam obliczenia nie podlegają ocenie.

Matura 2024 z matematyki. Czym różni się Formuła 2023 od Formuły 2015?

Do egzaminu z matematyki w Formule 2023 będą podchodzić absolwenci 4-letnich liceów. Powstały one w wyniku reformy mającej na celu likwidację gimnazjów. Choć wersje matur z matematyki nie różnią się w tak dużym stopniu jak w przypadku języka polskiego, jest parę zmian. Arkusz maturalny w Formule 2023 zawiera nowe typy pytań (prawda czy fałsz). Poza tym, zrezygnowano z wysoko punktowanych zadań.

Kolejna różnica dotyczy zagadnień. W nowej wersji matury ograniczono wymagania dotyczące wielomianów oraz stereometrii. Poza tym, na egzaminie nie pojawiają się już zadania dotyczące brył obrotowych, na dowód geometryczny i wzory skróconego mnożenia do potęg trzecich.

Arkusz maturalny w Formule 2015 zawierał w zeszłym roku aż 29 zadań zamkniętych. 7 stanowiły z kolei zadania otwarte. Do tego egzaminu podchodzą absolwenci trzyletnich liceów i czteroletnich techników.

Kiedy wyniki matury z matematyki 2024?

Wyniki matury z matematyki zostaną ogłoszone razem z wynikami egzaminów z innych przedmiotów. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała, że wyniki zostaną opublikowane we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30. Będą dostępne w wersji online, w systemie ZIU.

Dodatkowy termin egzaminu z matematyki odbędzie się 4 czerwca 2024 roku o godzinie 9:00. Osoby, które nie uzyskają wymaganego progu 30 proc. z jednego przedmiotu obowiązkowego, mogą przystąpić do matury poprawkowej jeszcze w tym samym roku. Egzamin poprawkowy w wersji pisemnej odbędzie się 20 sierpnia, zaś ustny 21 sierpnia.