Co Polacy sądzą o ograniczeniu lekcji religii?

Stacja zauważa, że wyniki najnowszego badania ujawniają wyraźny podział opinii w zależności od płci, wykształcenia i preferencji partyjnych.

35 proc. ankietowanych zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że liczba lekcji religii w szkołach powinna zostać ograniczona do jednej godziny tygodniowo, zaś kolejne 19 proc. wybrało odpowiedź „raczej się zgadzam”. Sumarycznie daje to ponad połowę Polaków (54 proc.) opowiadających się za reformą.

Przeciwko ograniczeniu lekcji religii wypowiedziało się 28 proc. ankietowanych - 12 proc. osób zadeklarowało, że raczej się nie zgadza ze stwierdzeniem, że liczba lekcji religii w szkołach powinna zostać ograniczona do jednej godziny tygodniowo, a 16 proc. zdecydowanie nie popiera zmiany. 18 proc. respondentów nie wyraziło jednoznacznej opinii na ten temat.

Zróżnicowanie wyników według płci, wykształcenia

Za ograniczeniem religii w szkołach częściej opowiadają się kobiety niż mężczyźni (39 proc. vs. 31 proc.). W grupie osób z wykształceniem wyższym decyzję o jednym obowiązkowym spotkaniu z religią w tygodniu zdecydowanie popiera 42 proc. badanych. Dla porównania, wśród osób z wykształceniem podstawowym odsetek ten wynosi 30 proc.

Preferencje polityczne a opinie o religii w szkołach

Znaczenie mają także preferencje polityczne. Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej są najbardziej jednomyślni - 67 proc. z nich zdecydowanie popiera ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. 37 proc. wyborców PiS zdecydowanie nie zgadza się na zmniejszenie liczby zajęć z religii, podczas gdy 14 proc. jest zdecydowanie za.

Badanie zostało zrealizowane od 7 do 9 lipca roku na reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku co najmniej 18 lat. Zastosowano technikę mixed-mode, łącząc wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI) oraz wywiady internetowe (CAWI).