Jak wynika z danych przekazanych Bloomberg News przez Światową Organizację Własności Intelektualnej, w 2022 r. chińskie instytucje złożyły wnioski o 29 853 patenty związane ze sztuczną inteligencją. W poprzednim roku Państwo Środka złożyło 29 tys. takich wniosków.

Chiny liderem wniosków patentowych w zakresie AI

Chińskich wniosków jest o prawie 80 proc. więcej niż liczba zgłoszeń w USA, których liczba spadła o 5,5 proc. Ogółem w Chinach w ciągu ostatniego roku powstało ponad 40 proc. światowych zastosowań sztucznej inteligencji, jak wykazały dane agencji stowarzyszonej z ONZ. Liderów roku 2022 w dziedzinie sztucznej inteligencji uzupełniły Japonia i Korea Południowa, z łączną liczbą 16,7 tys. wniosków patentowych (Japonia ponad 8,8 tys., a Korea ponad 7,8 tys.).

Reklama

Rosnąca liczba wniosków patentowych pokazuje, że Pekin chce, aby chińskie firmy i agencje zdobyły przewagę w takich obszarach, jak produkcja chipów, eksploracja kosmosu i nauki wojskowe.

Niedawno prezydent Xi Jinping nakazał przyspieszenie badań w odpowiedzi na wysiłki Stanów Zjednoczonych mające na celu ograniczenie Chinom dostępu do zaawansowanych technologii. Wywołało to gigantyczną falę inwestycji chińskich firm w sztuczną inteligencję i obliczenia kwantowe.

ikona lupy />
Zgłoszenia patentowe USA i Chin na wynalazki związane ze sztuczną inteligencją / Bloomberg

Pekin chce przeciwstawić się Waszyngtonowi

Naukowcy związani z decydentami w Pekinie argumentują, że budowanie arsenału patentów to jeden z najskuteczniejszych sposobów przeciwstawienia się kampanii ograniczeń prowadzonej przez Waszyngton. Nie wszystkie zgłoszenia patentowe skutkują wynalazkami w świecie rzeczywistym, ale chińskie firmy, takie jak Huawei Technologies Co., mają w przeszłości doświadczenie w zakresie wiodących innowacji w takich sektorach, jak sieci, superkomputery i rozpoznawanie obrazów.

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby zgłoszeń dotyczących sztucznej inteligencji już w 2017 r., kiedy lokalne firmy przyspieszyły stosowanie algorytmów w szeregu przedsiębiorstw, od transportu samochodowego po zakupy online.

ikona lupy />
Chiny są światowym liderem pod względem zgłaszania patentów na sztuczną inteligencję / Bloomberg