Znajdujący się z tyłu znak to nie tylko rysunek poprawiający estetyczne walory smartfona. Kryje się za nim bardzo użyteczna funkcja, którą możemy spersonalizować. Otrzymała ona nazwę “Stuknięcie w tył”. Dzięki niej Iphone może wykonać określone czynności lub uruchamiać skróty.

Jak włączyć funkcję Stuknięcie w tył?

Opisywana funkcja działa wyłącznie w iPhone’ach 8 oraz w nowszych wersjach. Posiadacze starszych modeli nie będą zatem mogli z niej skorzystać. Na początku musimy sprawdzić, czy mamy zainstalowaną najnowszą wersję systemu iOS. W tym celu wchodzimy w Ustawienia, następnie w Ogólne i w końcu w Uaktualnienia. W kolejnym kroku wybieramy oprogramowanie, które chcemy zainstalować i stukamy w opcję Instaluj teraz.

Gdy zaktualizujemy system do najnowszej wersji, ponownie wchodzimy w Ustawienia, następnie w sekcję Dostępność i dalej Dotyk. Na samym dole powinna być widoczna opcja Stuknięcie w tył. Pozwala ona na szybkie wykonywanie czynności, po dwukrotnym lub trzykrotnym stuknięciu w tył smartfona, a dokładnie w logo nadgryzionego jabłka. Oba ruchy możemy spersonalizować, czyli ustawić konkretną czynność dla każdego z nich.

Reklama

Jakie czynności można wykonywać po włączeniu funkcji?

Niezależne od tego, czy wybieramy opcję podwójnego, czy potrójnego stuknięcia, mamy do wyboru kilkanaście akcji systemowych, całkiem sporo akcji dostępu oraz gesty przewijania. Poza tym możemy ustawić dowolne skróty. Jakie opcje są najbardziej przydatne?

  • Stukając w logo Apple,możemy ominąć ekran blokady. Po dwukrotnym lub trzykrotnym stuknięciu, smartfon będzie wracał do ekranu głównego. W tym przypadku musimy wybrać opcję Początek.
  • Bardzo przydatny jest też szybki dostęp do latarki oraz aparatu. Stuknięciem możemy również wykonać zrzut ekranu.
  • Osoby, które na co dzień korzystają z pomocy Siri, mają możliwość jej szybkiego uruchomienia, zamiast aktywowania głosem.
  • Inne dostępne akcje systemowe to m.in. zmniejszanie i zwiększanie głośności, uruchomienie Centrum powiadomień, Centrum sterowania i blokowanie ekranu lub obrotu.

Kolejną grupę stanowią akcje dostępu. Możemy przypisać do dwukrotnego lub trzykrotnego stuknięcia włączenie Assistive Touch, Voice Over, Mowę na żywo, Lupę i wiele więcej. Przydatna jest także ostatnia funkcja, czyli przewijanie w dół lub w górę. Jeśli nie chcemy korzystać np. z trzykrotnego stuknięcia, wybieramy opcję Brak. W tym przypadku ruch nie będzie miał przypisanej żadnej akcji. Z kolei jeśli chcemy całkowicie wyłączyć funkcję Stuknięcie w tył, wybieramy opcję Brak w przypadku dwukrotnego i trzykrotnego stuknięcia.

Smartfon bez problemu radzi sobie z rozpoznaniem liczby stuknięć. Co istotne, ta funkcja działa również wtedy, gdy na telefonie znajduje się pokrowiec, choć zlokalizowanie logo nadgryzionego jabłka jest w tej sytuacji nieco trudniejsze.