W nadchodzących dwóch miesiącach szczepionek będzie jednak mało - przyznał Koca, dodając, że niedobór ten z czasem będzie przezwyciężony dzięki nowym zamówieniom, a także dzięki produkcji szczepionki w Turcji.

"Jesteśmy na ostatnim etapie uzyskiwania pozwoleń na stosowanie szczepionki Sputnik V" - oznajmił Koca w wystąpieniu telewizyjnym. "Turcja podpisała umowę na dostawę 50 milionów dawek w ciągu sześciu miesięcy" - dodał.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) poinformował w poniedziałek, że tureckie firmy farmaceutyczne będą również produkować w swoich fabrykach szczepionkę Sputnik V.

W Turcji do tej pory stosowano szczepionki na Covid-19 chińskiej firmy Sinovac oraz firm Pfizer i BioNTech. Wykonano nimi 22 miliony szczepień. Od czerwca dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech mają być podawane w Turcji w odstępach 6-8 tygodni; wcześniej stosowano 28-dniową przerwę - poinformował Koca.

Reklama

Minister powiedział też, że u pięciu osób zdiagnozowano wariant Covid-19 zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach. Dodał, że przypadki te są izolowane i monitorowane. (PAP)