Preparat firmy Moderna trafił do Wietnamu za pośrednictwem programu szczepionkowego COVAX w ramach planu administracji prezydenta USA Joe Bidena o przekazaniu 80 mln dawek szczepionek państwom, które najbardziej potrzebują wsparcia.

Reuters podał, że połowa z 2 mln dawek ma zostać przekazana do miasta Ho Chi Minh, gdzie koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej. W tym oraz kilku innych miastach wprowadzono w piątek surowsze restrykcje przeciwepidemiczne, które mają trwać 15 dni.

Od początku kampanii szczepień Wietnam otrzymał 8 mln dawek szczepionek w ramach COVAX. Wykorzystano już połowę z nich, jednak jedynie 258 tys. osób z 98-milionowej populacji kraju zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Reklama

W piątek ministerstwo zdrowia Wietnamu ogłosiło, że zamierza zaszczepić 50 proc. pełnoletnich obywateli do końca bieżącego roku oraz 70 proc. do końca marca 2022 roku.

Do tej pory władze Wietnamu odnosiły sukcesy w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jednak sytuacja zmieniła się pod koniec kwietnia, kiedy liczba dziennych zakażeń zaczęła gwałtownie wzrastać. Sobota jest szóstym z rzędu dniem z ponad 1000 infekcji. Łącznie w Wietnamie odnotowano 27 863 zakażenia koronawirusem, z których 112 zakończyło się zgonem.