Mutacje BA.4 i BA.5 to połowa przypadków

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polskim Radiu 24 poinformował, że nowe mutacje koronawirusa BA.4 i BA.5 obecnie stanowią 50 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Nowe warianty - jak mówił - powodują klasyczne dolegliwości jak przy przeziębieniu.

Reklama

Wiceszef MZ przekazał, że według piątkowych danych ostatniej doby odnotowano 3038 przypadków koronawirusa. "Nowych przypadków przybywa. Widzimy, że to kolejny dzień ze wzrostem tydzień do tygodnia o prawie 60 proc." - podkreślił. Jak dodał, obecnie 30 proc. testów na covid daje dodatni wynik.

Zaznaczył, że większość osób chorych na covid, które przebywają w szpitalach to osoby starsze i osoby niezaszczepione.

Czwarta dawka szczepionki

Wiceminister przypomniał, że od piątku z czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 mogą skorzystać osoby od 60. do 79. r. życia. "Zaszczepienie się naprawdę chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby i przed śmiercią" - podkreślił.

Wiceminister przekazał, że szczyt letniej fali koronawirusa spodziewany jest w drugiej połowie sierpnia. Przypomniał o stosowaniu podstawowych zasad higieny - myciu rąk, dezynfekcji, a także o zaleceniu noszenia maseczek.\

Covid-19 wśród Ukraińców

Wiceminister Kraska był też pytany o zachorowalność na covid wśród uchodźców z Ukrainy. Jak wskazał, liczba przeciwciał u Ukraińców jest taka sama jak u Polaków.

"Obawialiśmy się, że duża ilość osób, które przemieszcza się w naszą stronę (z Ukrainy) spowoduje wzrost zakażeń, ale paradoksalnie omikron, który spowodował tak dużą ilość zakażeń w piątej fali uodpornił nie tylko Polaków, ale także i Ukraińców" - powiedział wiceminister Kraska.

"Liczba osób narodowości ukraińskiej, którzy chorują na covid jest porównywalna z Polakami" - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Poinformował, że do tej pory przeciw COVID-19 zaszczepiło się 144 tys. uchodźców z Ukrainy.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec