O przypadku w mieście Münster (Nadrenia Północna-Westfalia) pisze Katharina Spreier z WDR dla serwisu „Tagesschau”.

Niemieckie miasto planuje ograniczyć budowę wolnostojących domów jednorodzinnych. Cel władz to: tzw. szeregowce oraz domy wielorodzinne – opowiada Gerd Franke, odpowiedzialny za planowanie przestrzenne w Münster. „Robimy to szczególnie z punktu widzenia ochrony klimatu i środowiska, ponieważ wolnostojący dom jednorodzinny zajmuje stosunkowo dużo miejsca” – podkreśla urzędnik.

Niemieckie media przypominają, że podobne ograniczenie ws. nieruchomości wprowadzono w Hamburg-Nord. W okręgu od 2020 r. obowiązuje zakaz budowy nowych domów jednorodzinnych.

Reklama

Będzie więcej mieszkań?

Miasto Münster otrzymało od rady cel: budowa 2 000 nowych mieszkań (rocznie). Według wyliczeń, które przedstawia Franke, na 1 ha zmieściłoby się ok. 25 domów jednorodzinnych wolnostojących, natomiast w przypadku tzw. bliźniaków 50 nieruchomości, z kolei dla (czterokondygnacyjnych) bloków byłoby to 160 mieszkań.

W Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie położone jest m.in. Münster, pojawił się problem z miejscem pod budowę. Około ¼ obszaru „jest już zabetonowana” – podkreśla Ministerstwo Środowiska. Miejsce zajmują m.in. budynki mieszkalne i przemysłowe oraz drogi.

Głos krytyki ws. ograniczeń

W odpowiedzi na plany ws. ograniczenia budowy nowych jednorodzinnych domów wolnostojących pojawia się krytyka ze strony stowarzyszeń właścicieli.

Domy jednorodzinne nie są budowane po to, aby karać środowisko, ale dlatego, że ludzie chcą tam żyć – podkreśla Werner Fliescher ze stowarzyszenia Rhineland House & Grounds Association. „[…] W ciasnych miastach brakuje miejsca, biorąc pod uwagę wielkość mieszkań” – dodaje. Fliescher ocenia wspomniany pomysł jako ograniczenie wolności osobistej.

Dom jednorodzinny to „prawdziwy obiekt tęsknoty” w Niemczech; coraz więcej osób chce zamieszkać w takiej nieruchomości.

Jak podaje „Tagesschau”, w Niemczech jest ok. 16 mln wolnostojących domów jednorodzinnych, jednak w ubiegłym roku „gwałtownie spadła liczba pozwoleń na budowę”. W 2022 r. władze zatwierdziły ok. 78 100 przypadków – informuje Federalny Urząd Statystyczny (o 15 800 mniej niż w 2021 r.).