Ceny nieruchomości w Chinach w 2026 roku
UBS zakłada, że ceny nieruchomości mogą ustabilizować się na początku 2026 roku, a udział rynku wtórnego we wszystkich transakcjach osiągnie połowę. Na stabilizację wskazują cztery czynniki: niskie zapasy mieszkań, wzrost cen gruntów, większa liczba transakcji na rynku wtórnym oraz rosnące ceny najmu – przy czym to ostatnie nie zmaterializowało się jeszcze w pełni.
Problemy rynku nieruchomości zaczęły się w 2020 roku, gdy Pekin ograniczył nadmierne zadłużenie deweloperów. W efekcie sprzedaż mieszkań spadła o połowę, a niektóre firmy, jak Evergrande, zbankrutowały. Pomimo rządowych działań stymulacyjnych sektor pozostaje w trudnej sytuacji. W 2025 roku oczekuje się wzrostu sprzedaży na rynku wtórnym, co może przełożyć się na poprawę na rynku pierwotnym.
Pozytywne sygnały dla rynku
Niektórzy ekonomiści zwracają uwagę na pozytywne sygnały: spadek zapasów mieszkań do najniższego poziomu od 2011 roku oraz zmniejszającą się różnicę między stopami hipotecznymi a rentownością najmu. Jednak kluczowe dla odbudowy rynku będzie dalsze wsparcie finansowe z banku centralnego – czytamy w CNBC.
HSBC zidentyfikował dziesięć oznak stabilizacji rynku, w tym wzrost sprzedaży nowych mieszkań oraz zaangażowanie kapitału zagranicznego. Przykładem są inwestycje funduszy singapurskich w grunty w Szanghaju. Ponadto, rozwój rynku najmu może stać się alternatywną ścieżką dla inwestorów – np. Invesco zainwestowało 1,2 mld juanów w budowę osiedla na wynajem w Pekinie.
Problemy rynku nieruchomości
Mimo tych oznak poprawy rynek wciąż zmaga się z problemami. W pierwszych dwóch miesiącach 2025 roku inwestycje w nieruchomości spadły o 10%, a nowe budowy zmniejszyły się o 29,6%. Dopóki sektor nie ustabilizuje się, trudno mówić o rzeczywistej odbudowie chińskiej gospodarki. Ponadto, wzrost rynku wtórnego nie wspiera deweloperów, którzy tradycyjnie zarabiali na rynku pierwotnym.
Analitycy podkreślają, że kluczowym czynnikiem dla dalszego rozwoju sektora jest zaufanie konsumentów. Jak zauważył Sky Kwah z Raffles Family Office, skuteczność działań politycznych zależy od ich wdrożenia, a odbudowa zaufania nie następuje z dnia na dzień – wymaga konsekwentnych działań i pozytywnych sygnałów z rynku.