AstraZeneca wyprodukowała w Stanach Zjednoczonych szczepionki przeciwko Covid-19, które zostały dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej i wielu innych krajach, ale na razie jeszcze nie w USA. Reuters podał w tym tygodniu, że amerykańscy urzędnicy zapowiedzieli UE, aby w najbliższym czasie nie spodziewała się wysyłek tej szczepionki z USA.

„Mamy niewielki zapas AstraZeneca, więc jeśli (ten preparat) zostanie zatwierdzony, będziemy mogli przekazać (ten zapas) Amerykanom” - powiedział Zients.

"New York Times" poinformował w tym tygodniu, że w USA wyprodukowano już dziesiątki milionów dawek, które są trzymane w zakładach produkcyjnych.

AstraZeneca oświadczyła w lutym, że spodziewa się, że jej szczepionka może otrzymać zezwolenie na stosowanie w USA na początku kwietnia; koncern przekazał, że może natychmiast dostarczyć 30 milionów dawek do całego kraju.

Postawa USA może zagrozić próbom AstraZeneki wypełnienia zobowiązania zawartego w umowie z Unią Europejską ws. dostarczenia 180 milionów dawek szczepionki w drugim kwartale - zauważa Reuters. AstraZeneca poinformowała UE na początku roku, że zmniejszy dostawy w drugim kwartale o co najmniej połowę, do mniej niż 90 milionów dawek.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę, że rząd w pierwszej kolejności da szczepionki przeciw Covid-19 Amerykanom, ale wszelką nadwyżką podzieli się ze światem.

Stany Zjednoczone są jednym ze światowych liderów w podawaniu szczepionek. Według danych władz federalnych 65 proc. Amerykanów powyżej 65. roku życia zostało zaszczepionych. (PAP)

jo/ akl/