„Przed Europą stoi wspólna odpowiedzialność za powstrzymanie nielegalnych wjazdów, abyśmy mogli nadal pomagać ludziom, którzy pilnie potrzebują naszego wsparcia. Od początku wojny przyjęliśmy w Niemczech ponad milion uchodźców z Ukrainy" – podkreśliła Faeser. Jak dodała, do Europy coraz więcej osób dociera szlakiem śródziemnomorskim i bałkańskim.

W celu ograniczenia migracji omówiony zostanie pakiet środków, obejmujący m.in. dostosowanie polityki wizowej państw Bałkanów Zachodnich do standardów UE i zapewnienie skutecznej ochrony granic.

Szefowa niemieckiego MSW przed konferencja zapowiadała, że konieczna jest wspólna walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną, obejmującą przemyt ludzi oraz broni. „To jest problem międzynarodowy” – podkreśliła.

Reklama

Minister zaprosiła na konsultacje w Berlinie przedstawicieli sześciu krajów Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii. Są też delegaci z krajów UE: Bułgarii, Francji, Grecji, Włoch, Chorwacji, Austrii, Polski, Słowenii, Czech i Wielkiej Brytanii.

Pierwsza Konferencja Bałkanów Zachodnich w Berlinie odbyła się w 2014 roku z inicjatywy ówczesnej kanclerz Angeli Merkel.

Marzena Szulc (PAP)