Od października 2021 roku do września 2022 roku w Europie rozprzestrzenił się szczególnie niszczycielski patogen ptasiej grypy. Straty w hodowlach drobiu są przy tym w rzeczywistości wyższe, niż wynosi liczba wybitych, chorych ptaków, ponieważ nie obejmuje ona tych zwierząt, które zlikwidowano prewencyjnie - twierdzi EFSA.

Nie było przerwy

Urząd podkreślił w komunikacie, że "po raz pierwszy" w tym roku nie doszło latem do przerwy między kolejnymi falami zakażeń.

Reklama

Tej jesieni epidemia ptasiej grypy jest też groźniejsza niż w 2021 roku, a liczba hodowli dotkniętych zakażeniami jest o 35 proc. wyższa niż w ubiegłym roku.

Zakażenia wirusem wykryto również w ponad 600 przypadkach u dzikich ptaków, które prawdopodobnie przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania się epidemii.

EFSA przeprowadza obecnie ocenę szczepionek dla drobiu przeciw ptasiej grypie i analizuje strategie kampanii szczepień. Wyniki tych badań mają być opublikowane w drugim kwartale 2023 roku.

W listopadzie media w USA poinformowały, że ptasia grypa zabiła w 2022 roku ponad 50 mln indyków. Ogromne, zamknięte zakłady produkcyjne oraz stres wśród zwierząt spowodowany zatłoczeniem ferm przyczyniły się do rozprzestrzeniania ptasiej grypy - napisał "Forbes".