Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską – konklawe zakończone

Po śmierci papieża Franciszka kardynałowie-elektorzy zebrali się na konklawe, które zakończyło się 8 maja ogłoszeniem nowego następcy św. Piotra. 8 maja około godziny 18:40 z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a chwilę później bazylikę św. Piotra wypełniły radosne dźwięki dzwonów.

Nowym papieżem został kardynał Robert Francis Prevost – amerykański duchowny, który jako pierwszy w historii przyjął imię Leon XIV.

Kim jest papież Leon XIV? Poznaj sylwetkę nowego papieża

Nowy papież urodził się w Chicago w 1955 roku. W wieku 23 lat wstąpił do Zakonu św. Augustyna, a święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku. Przez wiele lat pracował jako misjonarz w Peru, gdzie m.in. kierował seminarium duchownym i pełnił funkcję biskupa diecezji Chiclayo.

W 2023 roku papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów – jednej z najważniejszych instytucji w Watykanie, odpowiedzialnej za mianowanie biskupów na całym świecie. W tym samym roku Prevost został wyniesiony do godności kardynała.

Ile lat ma nowy papież Leon XIV?

Papież Leon XIV w chwili wyboru miał 69 lat.

„Habemus Papam!” – jak wyglądał moment ogłoszenia?

Około godziny po pojawieniu się białego dymu, na balkonie Bazyliki św. Piotra pojawił się kardynał protodiakon i wypowiedział słowa: „Habemus Papam!”. Chwilę później tłumy zobaczyły nowego papieża – Leona XIV, który po raz pierwszy udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli „miastu i światu”. Wcześniej nowy papież:

  • Potwierdził przyjęcie wyboru.
  • Wybrał imię – Leon XIV.
  • Ubrał się w papieskie szaty w tzw. stanza delle lacrime – „pokoju łez” za Kaplicą Sykstyńską.
  • Odmówił modlitwę i spotkał się z kardynałami.
  • Przygotował się do pierwszego wystąpienia.

Co powiedział nowy papież Leon XIV w pierwszym wystąpieniu?

W swoim pierwszym przemówieniu papież Leon XIV zaapelował o jedność w Kościele, modlitwę za świat pogrążony w konfliktach i otwartość serca na potrzebujących. Podkreślił wagę dialogu, pokoju i odnowy duchowej, zachęcając wiernych do „odważnej wiary i wzajemnego wsparcia w trudnych czasach”. Zakończył błogosławieństwem Urbi et Orbi, powierzając świat Bożemu miłosierdziu.

Dlaczego wybrał imię Leon XIV?

Wybór imienia Leon może być symbolicznym nawiązaniem do poprzednich papieży o tym imieniu, w szczególności Leona XIII – znanego z zaangażowania społecznego i intelektualnego. Czy Leon XIV pójdzie podobną drogą? Na razie nowy papież nie wyjaśnił jeszcze szczegółowo znaczenia swojego wyboru, ale można spodziewać się, że zrobi to przy okazji pierwszych przemówień i dokumentów.

Czego można się spodziewać po pontyfikacie Leona XIV?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nowy papież:

  • ma amerykańskie korzenie, ale jego duchowa formacja odbywała się głównie w Ameryce Łacińskiej,
  • zna realia pracy misyjnej, ubóstwa i problemów lokalnych społeczności, jako prefekt Dykasterii ds. Biskupów zna dobrze struktury Kościoła na całym świecie,
  • uchodzi za osobę dialogu, ale też stanowczą w kwestiach etycznych.

To wszystko sugeruje, że Leon XIV może kontynuować reformy rozpoczęte przez papieża Franciszka, ale też wprowadzić nową dynamikę w relacjach ze światem zachodnim.

Co oznacza wybór papieża dla wiernych?

Dla wiernych na całym świecie to moment przełomowy – nowy papież to nowa wizja Kościoła. Leon XIV już w swoim pierwszym wystąpieniu zaapelował o pokój, solidarność i odnowę duchową. W ciągu najbliższych dni papież spotka się z Kurią Rzymską i wygłosi pierwsze kazania i przesłania, które pozwolą lepiej zrozumieć jego pontyfikat.