"Izraelska armia przeprowadzi bezprecedensowy atak, by zniszczyć potencjał organizacji terrorystycznych na tym obszarze" - napisał do mieszkańców Chan Junus i okolicznych miejscowości arabskojęzyczny rzecznik Sił Obronnych Izraela, płk Awichaj Adrai.
Czym jest Chan Junus?
Chan Junus liczyło przed wojną ponad 200 tys. mieszkańców. Większość populacji Strefy Gazy, czyli około 2,1 mln osób, stała się wewnętrznymi uchodźcami, uciekającymi z miejsca na miejsce po kolejnych nakazach ewakuacji, wydawanych przez izraelską armię. Obecnie wojsko kontroluje około połowy tego palestyńskiego terytorium.
Intensywne ataki na Strefę Gazy
Od kilku dni Izrael zintensyfikował ataki na Strefę Gazy, podkreślając, że ich celem jest zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników. W poniedziałek rano informowano o bombardowaniach i walkach w rejonie Chan Junus. Wcześniej armia zajęła miasto Rafah, leżące tuż przy granicy z Egiptem, i włączyła je do sfery buforowej, otaczającej granice Strefy Gazy.
Izrael zezwolił na wznowienie pomocy dla Strefy Gazy
W poniedziałek w nocy premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się na wznowienie transportów pomocy dla Strefy Gazy, zablokowanych od ponad dwóch i pół miesiąca. Podkreślił, że dostawy będą "minimalne", a do ich przywrócenia skłoniły go naciski sojuszników, zaniepokojonych "obrazami głodu".
"Jeżeli chcemy wygrać, nie możemy pozwolić na głód" - zaznaczył Netanjahu. Dodał, że Izrael będzie kontrolował całe terytorium Strefy Gazy i nie dopuści do tego, by pomoc wpadła w ręce Hamasu. Nie podał, kiedy dokładnie dostawy zostaną wznowione. Pierwsze 20 ciężarówek z żywnością ma wjechać jeszcze w poniedziałek - przekazała agencja AP, powołując się na urzędnika ONZ.
Izrael wprowadził blokadę, oskarżając Hamas o czerpanie zysków z rozkradania pomocy. Organizacje humanitarne ostrzegały o pogłębiającym się kryzysie humanitarnym, w tym głodzie. Wiele państw apelowało o wznowienie transportów.
Nowy system dystrybucji pomocy
Docelowo Izrael chce stworzyć nowy system dystrybucji pomocy, opierający się na prywatnych firmach i fundacji wspieranej przez USA. Organizację pomocowe, w tym ONZ, krytykują ten pomysł, zarzucając, że wymusza on kolejne przesiedlenia Palestyńczyków, a i tak nie będzie w stanie zaspokoić ich potrzeb.
Wojna trwa od 2023
W ubiegłym tygodniu w izraelskich atakach zginęło 464 Palestyńczyków - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Dodano, że liczba zabitych od początku wojny przekroczyła 53,3 tys.
Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy Hamas najechał południe Izraela, zabijając około 1200 osób, a 251 porywając. Według izraelskiej armii w niewoli pozostaje 23 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych osób.