W sumie badanie wykazało, że w pierwszym roku pandemii ponad miliard ludzi nie chciało się zaszczepić. Prawie trzech na dziesięciu pytanych (29 proc.) na całym świecie stwierdziło, że nie zgodziłoby się na szczepienie, a kolejne 3 proc. proc. stwierdziło, że nie wie lub odmówiło odpowiedzi. Razem daje to około 1,3 miliarda dorosłych, którzy nie chcieli się zaszczepić w czasie przeprowadzania badania.

Państwa, w których mieszkańcy nie chcą się szczepić na Covid-19

Z badania Gallupa wynika, że w 20 państwach, w których większość ludzi odmówiłaby szczepienia, znajdowało się głównie w Europie Wschodniej i Afryce.

Najwyższy odsetek odmów w 2020 r. wynoszący 66 proc., odnotowano w Gabonie, a następnie Kamerunie i Jordanii. W tych krajach niechęć do szczepienia zgłosiło odpowiednio 65 proc. i 62 proc. badanych. Węgry, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Rosja i Kazachstan również znalazły się wśród państw o najwyższym poziomie niechęci do szczepionek, wynoszącym 60 proc. lub więcej. Polska też była w grupie 20 państw, gdzie ponad połowa respondentów deklarowała niechęć do szczepienia przeciw Covid-19. W naszym kraju na pytanie "Gdyby szczepionka zapobiegająca koronawirusowi była teraz dostępna bezpłatnie, czy zgodziłbyś się na szczepienie?", 52 proc osób odpowiedziało "NIE".

Gdzie jest najwięcej entuzjastów szczepień?

Na drugim krańcu listy znajduje się Birma z najwyższym stopniem skłonności do szczepień (96 proc.). Kolejne były Nepal i Nikaragua. W obu tych krajach 87 proc. osób chciało się zaszczepić.

W 15 krajach, w tym w Indiach, które obecnie borykają się z katastrofalną falą wirusa i gdzie mniej niż 10 proc. populacji otrzymało jedną dawkę, odsetek chętnych do przyjęcia szczepionki na koronawirusa wynosił od 80 do 89 proc. A w 22 innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Brazylii 70 proc. do 79 proc. było skłonnych do zaszczepienia się. Polska na tym tle wygląda dość blado, bo w naszym kraju entuzjastów szczepień było zaledwie 46 proc., co plasuje nas w dole zestawienia.

Jest bardzo prawdopodobne, że w 2021 r. postawy ludzi zmieniły się wraz z udanymi kampaniami szczepień. Niemniej jednak najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie stwierdza, że ​​jego badania z 2020 roku nadal służą jako wskaźnik tego, gdzie sceptycyzm dotyczący szczepienia przeciw Covid-19 pozostaje największy.

Pogląd ten potwierdzają trudności, z jakimi borykają się obecnie władze w Rosji i innych częściach Europy Wschodniej w przekonywaniu wrogo nastawionych do szczepień obywateli, aby się zaszczepili.