W czwartek w Warszawie ministrowie obrony Polski i Republiki Korei - Mariusz Błaszczak i Lee Jong-sup rozmawiali m.in. o dwustronnych relacjach wojskowych, modernizacji technicznej i dalszej współpracy zbrojeniowej.

Błaszczak na konferencji prasowej podkreślił, że Polska i Republika Korei współpracując, wiele osiągnęły "dla bezpieczeństwa, dla zapewnienia pokoju poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego, przez realizowanie w praktyce polityki odstraszania".

Szef MON podkreślił, że podczas defilady 15 sierpnia można było zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy wyprodukowany w Korei - czołgi K2, armatohaubice K9 czy samoloty FA-50.

Reklama

Druga faza współpracy

"Przygotowujemy drugą fazę naszej współpracy polegającą na produkcji tego sprzętu w Polsce (...). Również podczas Air Show w Radomiu mogliśmy podziwiać samoloty FA-50 już w rękach polskich pilotów" - podkreślił Błaszczak.

"Wspólnie też zorganizujemy w połowie września, 17 września ćwiczenia, demonstrację zdolności obronnych Wojska Polskiego w Orzyszu, w Bemowie Piskim w ramach ćwiczenia +Jesienny ogień+. Tam będziemy mogli podziwiać skuteczność sprzętu koreańskiego w rękach polskich załóg" - zapowiedział Błaszczak. Dodał, że podczas tych ćwiczeń zaprezentowane zostaną wyrzutnie rakietowe Chunmoo o zasięgu do 300 kilometrów.

Szef MON przypomniał też, że na początku września odbędą się międzynarodowe targi przemysłu zbrojeniowego w Kielcach i Republika Korei jest państwem ramowym tegorocznej edycji i będzie prezentować swój sprzęt wojskowy.

Minister Lee Jong-sup na wstępie podkreślił, że chciałby, jako przedstawiciel koreańskiego rządu działać na rzecz pokoju poprzez polsko-koreańską współpracę. Przypomniał, że prezydenci obu krajów podczas ostatniego dwustronnego szczytu zdecydowali o umocnieniu strategicznego partnerstwa w dziedzinie przemysłu obronnego, handlu, inwestycji i infrastruktury.

Lee Jong-sup zaznaczył, że spotyka się z Błaszczakiem już po raz piąty od maja ub. roku. "Zbudowaliśmy nie tylko osobiste zaufanie, ale także rozwijaliśmy naszą współpracę w zakresie obrony i przemysłu obronnego" - powiedział. Dodał, że z Błaszczakiem rozmawiał o pogłębieniu współpracy w przyszłości.

Podkreślił, że Republika Korei podczas targów w Kielcach będzie chciała pokazać dobrą jakość swojego sprzętu wojskowego.

W ostatnich latach partnerstwo przemysłów polskiego i koreańskiego zacieśniło się, w wyniku zawarcia umów bilateralnych na dostawy dla Sił Zbrojnych RP, które objęły czołgi K2, haubice samobieżne K9 Thunder, lekkie samoloty bojowe FA-50 czy wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 Chunmoo. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa