Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła łączną liczbę palestyńskich ofiar śmiertelnych w ciągu ostatnich 15 lat wynikającą z konfliktów z Izraelem. Z kolei 7 października opisywany jest jako „najkrwawszy dzień dla Żydów od czasów holokaustu”. Tego dnia w Izraelu zginęło ponad 1200 osób, głównie cywilów. Izrael szacuje też, że około 240 zakładników uprowadzonych 7 października wciąż pozostaje nieodnalezionych. Jednak w obecnej wojnie w Strefie Gazy, która okazuje się najbardziej krwawą spośród wielu podobnych potyczek, to Palestyńczycy ponoszą wyższą cenę.

Po śmiertelnych atakach Hamasu w Izraelu 7 października, Izrael odpowiedział, zabijając ponad 11 tys. osób, według ministerstwa zdrowia w Gazie kontrolowanego przez Hamas. Liczba ta przekroczyła łączną liczbę palestyńskich ofiar śmiertelnych w ciągu ostatnich 15 lat wynikających z konfliktów z Izraelem, według danych zgromadzonych przez Biuro Koordynacji Spraw Humanitarnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli OCHA.

Izrael i Palestyna. Gdzie ginie więcej cywilów?

Reklama

Od jednostronnego wycofania się Izraela ze Strefy Gazy w 2005 roku doszło do pięciu głównych konfliktów zbrojnych między Izraelem a Hamasem. W każdym poważnym starciu — 2008, 2012, 2014, 2021 i teraz, w 2023 roku — liczba ofiar śmiertelnych na terenach palestyńskich (Gaza i Zachodni Brzeg Jordanu) zawsze znacznie przewyższała liczbę ofiar w Izraelu, jak pokazują dane ONZ.

„Zazwyczaj, liczba palestyńskich cywilów zabitych przez izraelskie siły kilkukrotnie przewyższa liczbę izraelskich cywilów zabitych przez Palestyńczyków” - powiedział H.A. Hellyer, specjalista w dziedzinie międzynarodowych studiów bezpieczeństwa w Carnegie Endowment for International Peace, w rozmowie z CNBC.

Dane zebrane przez CNBC pokazują, że od 2008 roku w konfliktach z Izraelem zginęło ponad 18,6 tys. Palestyńczyków w Gazie i okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Dla porównania, w Izraelu zginęło w tym samym okresie ponad 1,5 tys. osób. Od 2008 roku co najmniej 183,5 tys. Palestyńczyków zostało rannych w wyniku konfliktów, podczas gdy w Izraelu odnotowano około 11,7 tys. rannych.

Jakość uzbrojenia po stronie Izraela

Wyjaśniając, dlaczego liczba ofiar jest tak bardzo nieproporcjonalna, Hellyer zauważył, że Izrael posiada w swoim arsenale niektóre z najbardziej zaawansowanych narzędzi wojskowych na świecie, które kieruje przede wszystkim na obszary cywilne na terenach palestyńskich.

System obrony powietrznej Iron Dome Izraela uważany jest za jedno z najskuteczniejszych narzędzi w jego arsenale. Ministerstwo obrony twierdzi, że system ten skutecznie przechwycił 97 proc. wszystkich palestyńskich rakiet wystrzelonych podczas jednego weekendowego nasilenia walk w Gazie w zeszłym roku. System odnotował też 95,6 proc. skuteczności podczas ataku rakietowego Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w maju. Zdaniem Hellyera, palestyńskie grupy bojowe, wszystkie razem wzięte, nie dysponują tego rodzaju uzbrojeniem. „To jest asymetryczny konflikt, z Izraelem posiadającym znacznie bardziej destrukcyjny arsenał. Ponadto, rakiety Hamasu trafiają najczęściej w niezamieszkane tereny, podczas gdy izraelskie eksplodują w gęsto zaludnionych obszarach,” wyjaśnił Paul Scham, profesor studiów izraelskich na University of Maryland.

Gdzie żyją Palestyńczycy?

Strefa Gazy, wąski pas ziemi przylegający do Morza Śródziemnego, zajmuje obszar między Izraelem a Egiptem o powierzchni około 365 kilometrów kwadratowych. Z 2,3 milionami mieszkańców jest jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów na świecie. Na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu mieszka około 3 milionów Palestyńczyków. Łączna populacja Izraela wynosi około 9,5 miliona.