Silny popyt eksportowy pomógł częściowo zrekompensować załamanie na rynku nieruchomości w Chinach, a najnowsze dane o dostawach z Korei Południowej dają nadzieję na kolejny solidny miesiąc w handlu. Jednak tempo wzrostu zwolniło, a inne dane o światowym handlu wskazują na spadek popytu.

Według ankiety przeprowadzonej wśród ponad 500 firm przez Standard Chartered Plc, w ciągu miesiąca wzrosły nowe zamówienia eksportowe dla mniejszych producentów w Chinach. Firmy eksportowe biorące udział w badaniu stwierdziły również, że spodziewają się zwiększenia sprzedaży, produkcji i nowych zamówień w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Jednak z badania wynika też, że krajowy popyt był „przytłumiony”, przy nieznacznej poprawie wskaźnika ogólnych warunków gospodarczych, podczas gdy wskaźnik produkcji pozostał bez zmian.

ikona lupy />
Chiny - wskaźniki sektorowe / Bloomberg
Reklama

„Aktywność biznesowa sektora usług poprawiła się, podczas gdy wyniki sektora produkcyjnego uległy dalszemu osłabieniu” – napisali ekonomiści Standard Chartered, Hunter Chan i Shuang Ding, w raporcie towarzyszącym badaniu.

„Obecny subindeks wyników dla MŚP z sektora produkcyjnego spadł do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy, pomimo silnego ożywienia w nowych zamówieniach eksportowych” – podsumowują eksperci.

Zapasy żelaznych prętów zbrojeniowych były najniższe od połowy stycznia tego roku, ponieważ produkcja budowlana i stalowa nadal spada. Chociaż niskie zapasy są zwykle dobrym znakiem dla gospodarki, ponieważ wskazują na silny popyt budowlany, zawirowania na rynku nieruchomości w ostatnich tygodniach ograniczyły aktywność budowlaną, co wprowadziło zamęt także na rynkach metali.

W tym tygodniu rząd Państwa Środka ponownie wezwał lokalne władze do szybszej sprzedaży obligacji i wykorzystania pieniędzy na zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych jako sposobu na wspieranie wzrostu. Ceny rudy żelaza wzrosły w ostatnich dniach w związku z oczekiwaniami ożywienia popytu i produkcji stali w pozostałej części roku, ale samorządy mają trudności ze znalezieniem dobrych projektów, na które można by wydać pieniądze w tym roku.

ikona lupy />
Chiny - wskaźniki / Bloomberg

Inflacja producencka nie wykazała w tym miesiącu oznak spadku, a zestaw danych śledzonych przez Bloomberg Economics osiągnął najwyższy w historii poziom, pomimo wysiłków rządu mających na celu kontrolę rosnących cen węgla. Oficjalny wskaźnik cen producentów w październiku rósł w najszybszym tempie od lipca 1995 r. i choć zwiększa to zyski m.in. producentów energii, obniża jednocześnie marże pozostałych przedsiębiorców i doprowadził do niedoborów energii na początku roku.

Bloomberg Economics generuje ogólny odczyt aktywności, agregując trzymiesięczną średnią ważoną miesięcznych zmian ośmiu wskaźników, które są oparte na ankietach biznesowych lub cenach rynkowych.

  • Główne akcje – indeks CSI 300 akcji A-share notowanych w Szanghaju lub Shenzhen (po zamknięciu rynku 25 dnia miesiąca).
  • Całkowita powierzchnia sprzedaży domów w czterech chińskich miastach Tier-1 (Pekin, Szanghaj, Kanton i Shenzhen).
  • Inwentaryzacja stalowych prętów zbrojeniowych stosowanych do zbrojenia konstrukcji (w 10 000 ton metrycznych). Spadające zapasy są oznaką rosnącego popytu.
  • Ceny miedzi - Cena spot miedzi rafinowanej na rynku szanghajskim (juan/tona metryczna).
  • Eksport Korei Południowej – eksport Korei Południowej w pierwszych 20 dniach każdego miesiąca (zmiana rok do roku).
  • Śledzenie inflacji producenckiej – Bloomberg Economics stworzył narzędzie do śledzenia cen chińskich producentów (zmiana rok do roku).
  • Zaufanie małych i średnich firm – Badanie firm przeprowadzone przez Standard Chartered.
  • Sprzedaż samochodów osobowych - Miesięczny wynik obliczony na podstawie średnich tygodniowych danych sprzedaży opublikowanych przez China Passenger Car Association.