"Osiągnięto porozumienia w celu wzmocnienia współpracy obronnej między Armią Ludowo-Wyzwoleńczą a zainteresowanymi krajami" – napisano w oświadczeniu opublikowanym po trwającej od 4 marca do środy serii spotkań.

Ważne szlaki handlowe na Pacyfiku

Delegacja urzędników z Departamentu Międzynarodowej Współpracy Wojskowej przeprowadziła "dogłębne konsultacje" m.in z prochińskim prezydentem Malediwów Mohamedem Muizzu oraz przedstawicielami departamentów obrony trzech krajów.

Reklama

W obliczu rosnących napięć geopolitycznych wzrosło znaczenie strategiczne Oceanu Indyjskiego, przez który prowadzą ważne morskie szlaki transportowe ze wschodu na zachód. Wzdłuż nich leżą m.in. Malediwy i sąsiednia Sri Lanka, o których przychylność zabiegają Chiny i Indie.

Indie tracą sojusznika

W zeszłym tygodniu władze Malediwów poinformowały o podpisaniu umowy o "pomocy wojskowej" z Chinami. Nastąpiło to po wydaniu nakazu opuszczenia kraju przez żołnierzy indyjskich, którzy pomagali w eksploatacji trzech samolotów zwiadowczych podarowanych Malediwom przez Indie w celu patrolowania granicy morskiej.

Pekin, największy zewnętrzny wierzyciel Malediwów, zyskał przewagę po objęciu władzy przez Muizzu. W listopadzie ub.r. pokonał on proindyjskiego prezydenta Ibrahima Soliha.

Nepal i maoistowski partyzant u władzy

Pekin utrzymuje również bliskie stosunki z Nepalem, na którego czele stoi premier Pushpa Kamal Dahal, były maoistowski partyzant, znany pod pseudonimem Prachanda lub "Zaciekły".

To 30-milionowe państwo znajduje się na geopolitycznym rozdrożu; Chiny i Indie rywalizują tam na arenie rozwoju energetyki wodnej. Potencjał hydroenergetyczny Nepalu, przez który przebiega 6 tys. rzek i potoków, szacuje się na 42 000 MW. W styczniu Indie podpisały długoterminową umowę na eksport 10 000 MW energii. Chiny, które penetrują Nepal za sprawą inicjatywy Pasa i Szlaku, również wykazują zainteresowanie tym sektorem.

krp/ mms/