Sankcje gospodarcze

Płacz rosyjskich influencerek był z pewnością jednym z najbardziej zaskakujących skutków inwazji Rosjan na Ukrainę. Przyczyną łez nie była jednak tragedia ludzka, a przynajmniej nie Ukraińców. Gwiazdy Instagrama rozpaczały przez ograniczenie jego dostępu Rosjanom.

Z Rosji wycofało się tysiące firm z całego świata. Jedną z branż, która odczuła skutki sankcji gospodarczych, jest branża konsoli do gier. Działania Kremla spowodowały wycofanie się z kraju gigantów branży technologicznej. Swoje placówki zamknęły takie korporacje, jak Sony, Microsoft i Nintendo. To globalni liderzy w produkcji konsoli do gier.

Reklama

PlayStation made in Russia?

Podobnie jak w przypadku sieci McDonald's, także w tym segmencie Rosjanie zastanawiają się nad stworzeniem krajowego odpowiednika. Jak poinformowała agencja TASS, rosyjski prezydent Władimir Putin, nakazał rządowi rozważyć zorganizowanie produkcji konsoli do gier.

W dokumencie podpisanym przez przywódcę Rosji możemy przeczytać, że należy rozważyć zorganizowanie produkcji stacjonarnych i przenośnych konsoli do gier. Rosjanie myślą zatem nad zastąpieniem takich produktów jak Xbox, PlayStation czy Nintendo Switch.

ikona lupy />
Konsola Nintendo Switch / Shutterstock

To jednak nie koniec rosyjskich planów. Prezydent Putin poleciał także, aby rozważone zostało stworzenie systemu operacyjnego (OS) i usługi w chmurze. Całość ma tworzyć system, który pozwoli Rosjanom uniezależnić się od zachodnich produktów.

Plan pięcioletni dla branży gier

Jak zauważa rosyjska stacja telewizyjna RBK, producenci konsol PlayStation, Xbox i Nintendo Switch, wycofali się z kraju po inwazji na Ukrainę. To wymusiło na Rosjanach działania mające na celu ograniczenie negatywnych efektów tych działań. W lutym Organizacja Rozwoju Przemysłu Gier Wideo przedstawiła pięcioletni plan rozwoju branży gier wideo.

Opracowano plan działania uwzględniający propozycje władz wykonawczych, organizacji rządowych oraz środowiska profesjonalnych graczy — czytamy na łamach TASS. Plan składa się łącznie z 83 punktów. Zawiera elementy związane z edukacją, eksportem i rozwojem technologicznym.

ikona lupy />
Konsola Xbox One X / Media

W tym roku Organizacja Rozwoju Przemysłu Gier Wideo chce nawiązać relacje funduszami i organizacjami branży gier o rosyjskich korzeniach. Na przyszły rok planowane jest pozyskanie odpowiednich środków na rozwój gier wideo. Pełnoprawna konsola do gier miałaby pojawić się w latach 2026-2027, czyli już za 2-3 lata.