Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że jego kraj od ubiegłego roku rozmawiał z niektórymi krajami UE na temat podzielenia się z Ukrainą szczepionkami.

"I były konkretne uzgodnienia. Ale grafik dostawy szczepionki do tych krajów UE został zaburzony, więc przesunęły się też te daty, kiedy kraje te mogą podzielić się z nami nadwyżkami szczepionki" - zaznaczył Kułeba podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Słowenii Anże Logarem.

Reklama

Na początku lutego ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina prowadzi negocjacje z innymi krajami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw Covid-19.

Również w lutym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował, że KE pomaga Polsce odsprzedać 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca Ukrainie. "Umowy unijne pozwalają na odsprzedanie po cenie kupna. Komisja pomaga przy kontraktach i transporcie" - zaznaczył wiceszef KE.

Portal Ukraińska Prawda przypomina, że wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna mówiła, że gotowość odsprzedania Ukrainie szczepionki wyraziło kilka krajów UE. Portal zaznacza, że pod koniec miesiąca Litwa zapowiedziała, że podzieli się z Ukrainą szczepionką, jeśli będzie taka możliwość.

Dotychczas na Ukrainie pierwszą dawką zaszczepiono ponad 62 tys. osób. Wykorzystywany jest wyprodukowany w Indiach preparat Covishield, opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Na razie na Ukrainę dotarło 500 tys. dawek tej szczepionki.