Rząd Ukrainy przeznaczy otrzymane 500 mln euro na pokrycie najważniejszych bieżących potrzeb finansowe oraz sfinansuje naprawę najważniejszych elementów infrastruktury transportowej: naprawę uszkodzonych dróg, mostów i magistral kolejowych. „Ten pakiet ratunkowy został przygotowany wspólnie z Komisją Europejską, aby pomóc Ukrainie w sprostaniu pilnym potrzebom inwestycyjnym, od sieci infrastruktury po świadczenie podstawowych usług dla ludności. Ściśle współpracujemy z rządem Ukrainy, aby ten kraj mógł zachować i wznowić swoje najważniejsze funkcje w obliczu tak ogromnych wyzwań i cierpienia”, - powiedział Werner Hoyer. prezes EBI.

Po pierwsze drogi i koleje

Unijne fundusze posłużą również do wsparcia strategicznych przedsiębiorstw państwowych : Ukrawtodor (agencja odpowiedzialna za drogi) i Ukrzaliznytsya (ukraińska spółka kolejowa). Remonty sieci kolejowej, dróg i mostów pomogą Ukrainie utrzymać przepływ ludzi, towarów i zboża. Odbudowa dróg i kolei pomoże ożywić ukraińską gospodarki poprzez udrożnienie łączność z UE. Działania te ułatwią szybszy eksport zboża za granicę odsuwając w czasie ryzyko kryzysu żywnościowego między innymi w Afryce Północnej.

Pakiet Solidarnościowy o wartości 1,59 mld euro to odpowiedź EBI na pilne potrzeby Ukrainy. Jest pn poparty jest gwarancjami z budżetu UE i składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera 1,05 miliarda euro natychmiastowej pomocy, z czego pół miliarda zostało w całości wypłacone 14.09.2022. Kolejne płatności są zaplanowane na nadchodzące dni. Druga to 540 mln euro, które posłużą na wznowienie zawieszonych przez wojnę projektów finansowanych przez EBI w Ukrainie.

Reklama

Kolejne programy wsparcia

EBI działa na Ukrainie od 2014 roku. Wówczas pomagał w odbudowie kraju po pierwszym ataku Rosji. „W ramach Programu Wczesnej Odbudowy Ukrainy, Bank wsparł odbudowę infrastruktury miejskiej i społecznej.”- dodała wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska, odpowiedzialna za operacje banku w Ukrainie. „Po agresji rosyjskiej w bieżącym roku EBI zintensyfikował wsparcie, przyznając Ukrainie dwa pakiety pomocowe. Pierwszy odnosił się do bezpośrednich potrzeb płynnościowych Ukrainy. Priorytetem drugiego pakietu, którego częścią jest bieżąca wypłata, jest stymulacja gospodarki poprzez m.in. finansowanie kluczowych potrzeb w dziedzinie infrastruktury komunikacyjnej.”, dodał Czerwińska.