"Tak, była na ten temat dyskusja (o możliwości przeznaczenia przez niemiecki rząd 200 mld euro pomocy dla niemieckich firm - PAP), nawet dość owocna, zresztą kontynuacja mojego bardzo jednoznacznego wystąpienia w Pradze, bo tam dość mocno wskazałem na ryzyka związane z konkurencyjnością na jednolitym rynku, z brakiem równowagi, które tego typu działania mogą wywołać" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Rady Europejskiej.

Premier stwierdził też, że szczegółów wykorzystania tego pakietu jeszcze nie znamy, ale jeśli te środki będą wpływały pozytywnie na sąsiadów Niemiec to dobrze.

Dodał jednocześnie, że strona polska nie chce, aby przedsiębiorcy z krajów ościennych byli poszkodowani na skutek tego, że ich bezpośredni konkurenci otrzymują pomoc państwową, a polscy przedsiębiorcy nie otrzymują takiej pomocy.

Reklama

Stwierdził też, że wypracowanie zasad zaangażowania tych środków jest jeszcze przed nami, podobnie jak zgoda, lub brak zgody Komisji Europejskiej. "Liczę tutaj na praworządne działanie po stronie Komisji Europejskiej" - podkreślił szef rządu.

W piątek większość posłów Bundestagu zagłosowała za wprowadzeniem wyjątku w konstytucyjnym nakazie ograniczającym zadłużenie, co jest wstępem do zatwierdzenia pakietu ratunkowego o wartości 200 miliardów euro. Pakiet ten przeznaczony zostanie na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego.

Bundestag, zatwierdzając wyjątek od hamulca zadłużenia, umożliwi rządowi federalnemu zaciągnięcie jeszcze w tym roku dodatkowych pożyczek w wysokości 200 mld euro.

Od początku kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa, Bundestag wielokrotnie zezwolił na większe pożyczki, związane początkowo z pomocą dla firm i obywateli w obliczu pandemii. Teraz powodem decyzji jest przeciwdziałanie konsekwencjom rosyjskiego ataku na Ukrainę, który spowodował gwałtowne wzrosty cen energii i wysoką inflację.

Piątkowa rezolucja upoważnia Fundusz Stabilizacji Gospodarczej, stworzony w okresie pandemii, do zaciągnięcia pożyczek w wysokości 200 mld euro w 2022 roku. Pieniądze mają zostać przeznaczone na sfinansowanie działań pomocowych do czerwca 2024 roku.