Komisja budżetowa niemieckiego parlamentu 14 grudnia zatwierdziła osiem projektów o łącznej wartości 13 miliardów euro, w tym zakup myśliwców F-35 za 10 miliardów euro. Nowe odrzutowce zastąpią starzejącą się flotę myśliwców Tornado. Oczekuje się, że 35 odrzutowców zostanie dostarczonych między 2026 a 2029 rokiem, czytamy w oświadczeniu amerykańskiej ambasady.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że wojna na Ukrainie skłoniła Niemcy do inwestycji w największą niemiecką armię od czasu jej powstania po II wojnie światowej. Komisja budżetowa zatwierdziła również zakup nowych karabinów szturmowych i systemów radiowych oraz modernizację transporterów opancerzonych Puma.

Inwestycje w bezpieczeństwo

Pieniądze na modernizację armii pochodzą z funduszu o wartości 100 miliardów euro, który Scholz powołał kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym.

Reklama

W świetle obecnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, w tym wojny Rosji na Ukrainie, ścisła współpraca między sojusznikami jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – poinformowała ambasada USA w Berlinie w oświadczeniu po zatwierdzeniu zakupu.

W rozmowie z parlamentarzystami z 14 grudnia Scholz podkreślił, że Unia Europejska pozostaje zjednoczona w swoim poparciu dla Ukrainy. Powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin przed rozpoczęciem inwazji zasadniczo nie docenił jedności Europy i demokratycznego Zachodu.

Patrząc wstecz na rok 2022, powiedział kanclerz Scholz, rosyjska agresja stała się punktem zwrotnym „dla całej Europy i świata” i dodał, że Niemcy i Europa będą nadal zdecydowanie stać po stronie Ukrainy.

Źródło: www.oilprice.com