Kontrakt na modernizację czołgów zakłada wysłanie na Ukrainę 90 zmodernizowanych pojazdów T-72. Przekazano już 37 takich maszyn, natomiast obecnie trwają prace nad czołgami pozyskanymi z Maroka.

Fundusze na modernizację

Ministerstwo obrony Czech uważa, że tempo prac jest na tyle szybkie, że można myśleć o kontynuacji projektu - pod warunkiem, że USA i Holandia nadal będą chciały go finansować. Według resortu obrony dyrektor Agencji Międzyrządowej Współpracy Obronnej (AMOS) Alesz Vyteczka ocenił, że możliwa jest modernizacja kolejnych kilkudziesięciu maszyn.

Reklama

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Czechy są jednym z największych dostawców pomocy wojskowej i prowadzą z Kijowem regularne, cotygodniowe konsultacje na temat potrzeb tamtejszych sił zbrojnych. Według wiceministra obrony Dalniela Blażkovca Czechy, obok projektu związanego z T-72, skupiają się głównie na modernizacji bojowych wozów piechoty BMP-2, a także na dostawach amunicji dużego kalibru, sprzętu do walki elektronicznej oraz systemów obrony powietrznej.

Szkolenie żołnierzy

W ramach pomocy dla Ukrainy czeski resort obrony prowadzi szkolenia dla żołnierzy z tego kraju. Do końca 2023 roku planowane jest przeszkolenie do 4 tys. ukraińskich wojskowych. Czescy instruktorzy pracują także w Polsce.

Ponadto 15 żandarmów z Czech zostało wytypowanych do udziału w śledztwie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, realizowanym we współpracy z Holandią pod auspicjami Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

Z Pragi Piotr Górecki