Scholz, mówiąc o porozumieniu, które zakończyło miesiące przepychanek między urzędnikami federalnymi i regionalnymi, użył określenia "bardzo historyczny moment". Z kolei minister finansów Christian Lindner powiedział, że samo cięcie świadczeń dla osób poszukujących azylu pozwoli zaoszczędzić około 1 miliarda euro.

Koniec z "państwem opiekuńczym"?

Ma to również posłużyć odstraszeniu niektórych migrantów, którzy zamierzają wybrać jako miejsce docelowe największą gospodarkę Europy, ponieważ "zmniejszy to atrakcyjność niemieckiego państwa opiekuńczego", jak napisał Lindner w swoim poście na portalu X.

Reklama

Presja na trójpartyjną koalicję Scholza od pewnego czasu rośnie w związku z wyzwaniami wywołanymi przez rozszerzającą się imigrację i potrzebą zahamowania rosnącej popularności skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec, która wykorzystuje tę kwestię do przyciągania większej liczby wyborców kosztem głównych partii.

Liczba uchodźców wciąż rośnie

Jak pokazują sondaże opinii publicznej, obywatele Niemiec są coraz bardziej niezadowoleni ze sposobu, w jaki rząd radzi sobie z nieuregulowaną imigracją. Tymczasem urzędnicy walczą z największym napływem uchodźców od 2015 roku. I chociaż liczba osób uciekających do Niemiec z Ukrainy znacznie spadła, to przyjazdy z innych krajów powodują problemy z zakwaterowaniem i integracją.

ikona lupy />
Liczba wniosków o azyl złożonych w Niemczech w tym roku jest już najwyższa od czasu kryzysu uchodźczego w Syrii / Bloomberg

"Organy państwowe i samorządowe coraz częściej osiągają limit tego, na co mogą sobie pozwolić pod względem przyjęcia, zakwaterowania i opieki" – czytamy w rządowym oświadczeniu z wtorku. "Nie można w nieskończoność tworzyć dodatkowych miejsc zakwaterowania."

W ostatnich tygodniach Scholz wielokrotnie wzywał do walki z nielegalną migracją, szczególnie z przemytnikami, którzy potajemnie przewożą ludzi przez granice Niemiec. Jego rząd zaostrzył kontrole na granicach i w zeszłym miesiącu zatwierdził projekt ustawy, który ma ułatwić deportację osób, które nie mają prawa pozostać w kraju.

A przy okazji więcej środków na budownictwo…

Oprócz kwestii imigracyjnych Scholz i urzędnicy regionalni zgodzili się także na środki mające na celu przyspieszenie planowania i zatwierdzania projektów budowlanych, w tym turbin wiatrowych, przesyłu energii i infrastruktury kolejowej oraz mieszkań.

Zasygnalizowali również poparcie dla przedłużenia zniżkowego biletu kolejowego na przyszły rok, chociaż szczegóły jego finansowania muszą jeszcze zostać opracowane.