Z danych przedstawionych przez Komisję wynika, że średni wzrost odnotowany w 2022 r. w handlu z 20 najważniejszymi partnerami, z którymi Unia zawarła porozumienia handlowe, wyniósł blisko 30 proc.

"Komisja, we współpracy z państwami członkowskimi i przedsiębiorstwami z UE, zniosła również ponad 30 barier w handlu w 19 krajach. Znoszenie barier w ciągu ostatnich pięciu lat spowodowało, że w samym tylko 2022 r. przychody z unijnego eksportu wyniosły 7 mld euro. Wynikiem tych umów jest też lepsza ochrona środowiska i praw pracowniczych" - poinformowała KE.

Obecnie UE posiada umowy handlowe z 74 krajami. "Przekładają się one na 44 proc. całej wymiany handlowej UE. W 2022 r. handel między UE a jej partnerami objętymi umowami handlowymi (z wyłączeniem produktów energetycznych) przewyższył handel UE z pozostałymi partnerami. Umowy te pozwoliły utrzymać handel i inwestycje w trudnym globalnym otoczeniu biznesowym charakteryzującym się rosnącymi wyzwaniami geopolitycznymi, takimi jak agresja Rosji na Ukrainę" - podsumowała Komisja Europejska.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

Reklama