Wirus pogorszył sytuację wywołaną przez najwyższą od 40 lat inflację w kraju i w supermarketach średnia cena za kilogram wzrosła o 12 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. American Farm Bureau twierdzi, że tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie najdroższe w historii.

Departament rolnictwa USA ostrzegł też, że z powodu epidemii trudno będzie znaleźć duże, ważące ponad 9 kilogramów, ptaki.

Ogromne, zamknięte zakłady produkcyjne oraz stres wśród zwierząt spowodowany zatłoczeniem ferm przyczyniły się do rozprzestrzeniania ptasiej grypy - podkreślił w środę "Forbes".

W poprzednich latach zakażenia kończyły się latem, więc wpływ wirusa ptasiej grypy na Święto Dziękczynienia był mniejszy. W 2022 roku odnotowano jedynie krótką przerwę w zakażeniach na początku lata.

Reklama

Większość indyków spożywanych w Święto Dziękczynienia w USA jest ubijana przez cały rok i zamrażana, co jest jednym z powodów, dla których trwające osiem miesięcy rozprzestrzenianie się wirusa miało taki wpływ na sytuację na rynku.

Tradycja organizowania uczt z okazji amerykańskiego Święta Dziękczynienia, obchodzonego w czwarty czwartek listopada sięga początków kolonizacji kontynentu przez purytańskich emigrantów w kolonii Plymouth, w dzisiejszym stanie Massachusetts. Za początek zwyczaju tradycyjnie uznaje się kilkudniową ucztę zorganizowaną w 1621 r. w podziękowaniu za dorodne żniwa na nowej ziemi, po trudnej pierwszej zimie, którą koloniści przetrwali dzięki pomocy rdzennych Amerykanów.

baj/ tebe/