Amerykańskie F-35 mają częściowo zastąpić myśliwce Eurofighter Typhoon, z których pierwsze trafiły na wyposażenie brytyjskiego lotnictwa ponad 20 lat temu. Royal Air Force planuje wycofać 49 tych maszyn Eurofighter. Wcześniej Londyn zamówił 48 myśliwców F-35B dla dwóch lotniskowców Royal Navy.
Wielka Brytania kontynuuje produkcję Eurofighter Typhoon na eksport
Według źródeł The Times Wielka Brytania będzie nadal uczestniczyć w produkcji samolotu Eurofighter Typhoon na eksport, w szczególności do Arabii Saudyjskiej i Turcji. Wielka Brytania wytwarza około 15 proc. komponentów.
F-35A w Wielkiej Brytanii, broń nuklearna na wyciągnięcie ręki?
Jak zauważyła The Times, myśliwce F-35A są w stanie przenosić ładunki jądrowe. W grudniu gazeta The Daily Telegraph poinformowała, że Stany Zjednoczone mogą w najbliższych latach rozmieścić taktyczną broń nuklearną w bazie wojskowej Lakenheath w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. W Wielkiej Brytanii stacjonuje ok. 10 tys. amerykańskich żołnierzy w ponad 10 bazach.
F-35A dla Niemiec z "Kill Switch"? Obawy Berlina po zakupie
Na początku marca niemiecka gazeta "Bild" poinformowała o obawach Berlina w związku z tym, że zakupione na potrzeby niemieckiego lotnictwa kosztem 8,3 mld euro myśliwce F-35A, mogą być wyposażone w system zdalnej dezaktywacji systemów bojowych (Kill Switch) kontrolowany przez USA.