Jak poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski, modernizacja toru między Wolanowem a Wieniawą rozpoczęła się na początku kwietnia. Zakres prac przewiduje m.in. wymianę szyn i podkładów. Roboty na tym odcinku zaplanowane są do czerwca. "Następnie rozpocznie się kolejny etap prac, który potrwa do sierpnia. Wymieniane będą szyny na odcinku pomiędzy stacjami Wieniawa i Przysucha” – przekazał Jakubowski.

Dodał, że w ramach robót na 5 przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w Skrzynnie i Skrzyńsku, wymienione zostaną płyty i nawierzchnia drogi. Dzięki temu – zdaniem rzeczniczka - zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Pociągi pojadą szybciej – prędkość składów towarowych zwiększy się z 50 do 100 kilometrów na godzinę.

Jakubowski zaznaczył, że prace są ujęte w rozkładzie jazdy i nie powodują zmian w ruchu pociągów.

Według rzecznika tego rodzaju inwestycje poprawiają warunki transportu kolejowego w południowej części województwa mazowieckiego. "Efekty prac zwiększą przepustowość i sprawność w przewozie towarów na linii Radom – Radzice, która służy m.in. pociągom wożącym ładunki między Radomiem i Tomaszowem Mazowieckim" – wyjaśnił Jakubowski.

Wartość rozpoczętych prac to prawie 18 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych PKP PLK.

Tegoroczne prace w okolicach Radomia na Mazowszu są elementem przebudowy linii kolejowej z Radomia do Radzic. Na ten cel PLK przeznaczyły dotychczas około 100 mln zł. W latach 2017-2018 zmodernizowano ponad 50 km jednego toru. Przebudowanych zostało 30 przejazdów kolejowo-drogowych. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka