Otwarta dziś trasa to pierwszy odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78. Trasa o długości 16,6 km połączy obwodnicę Siewierza z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu. W budowie jest jeszcze drugi odcinek tej trasy do Żerkowic.

Otwarcie obwodnicy Poręby i Zawiercia to nie tylko doskonała wiadomość dla kierowców, ale także ogromna zmiana na lepsze dla mieszkańców tych miast. Przeniesienie ruchu tranzytowego na nową trasę sprawi, że ulice w centrum będą mniej zatłoczone. Objazd miasta pozwoli na ominięcie zatłoczonych i niebezpiecznych miejsc w centrum Zawiercia zmniejszając liczbę zdarzeń drogowych oraz poprawiając płynność ruchu, co poprawi komfort życia mieszkańców i bezpieczeństwo na drogach.

Czas przejazdu skróci się o połowę

Dzięki nowej obwodnicy kierowcy ominą 16,1 km starej drogi krajowej. Jadąc nową trasą kierowcy będą mogli skorzystać z dwóch węzłów drogowych: Kuźnica (skrzyżowanie z DW796) oraz Kromołów (skrzyżowanie z DW791) omijając 36 skrzyżowań lokalnych, 5 skrzyżowań znacznie obciążonych ruchem (w tym jedno rondo), 30 przejść dla pieszych, 8 sygnalizacji świetlnych oraz przejazd kolejowy z rogatkami, które były na starej trasie.

W efekcie czas przejazdu skróci się prawie o połowę, a trasa będzie bezpieczna, płynna i komfortowa.

ikona lupy />
Węzeł Kromołów na obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej DK78 / GDDKiA

Odcinek pierwszy od Siewierza do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów

Realizacja obwodnicy Poręby i Zawiercia podzielona została na dwa odcinki. Pierwszy z nich, który dziś został oddany do użytku, realizowała Grupa Mirbud. Budowa odcinka o długości 16,6 km kosztowała blisko 415 mln zł.

Umowa na realizację tego fragmentu trasy podpisana była 23 grudnia 2019 r. Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) inwestor uzyskał 28 lutego 2022 r., co pozwoliło na rozpoczęcie prac w terenie w marcu 2022 r. Realizacja inwestycji została zakończona w terminie umownym do 25 kwietnia 2025 r.

ikona lupy />
Plan liniowy budowy I odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 / GDDKiA

Odcinek drugi od Kromołowa do Żerkowic

Drugi odcinek stanowi kontynuację pierwszej części obwodnicy. Umowę na realizację tego niemal 7,5-kilometrowego odcinka za ponad 234 mln zł GDDKiA podpisała 18 listopada 2024 r. z firmą Polaqua z Piaseczna. 12 stycznia 2024 r. została wydana decyzja ZRID. Trasa swój początek będzie miała na węźle Kromołów (budowanym w ramach pierwszego etapu obwodnicy). Zakończy się rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach budowanej, sąsiedniej obwodnicy Kroczyc.

Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, cała obwodnica powinna być gotowa do wiosny 2028 r.

ikona lupy />
Plan liniowy budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 / GDDKiA

Inżynierskie innowacje zwiększą trwałość do 100-120 lat

Jednym z kluczowych obiektów inżynierskich na trasie jest wiadukt drogowy nad liniami kolejowymi oraz ul. Grunwaldzką w Zawierciu. Obiekt o długości 115 m został wykonany z wykorzystaniem stali samopatynującej. Ta technologia została zastosowana po raz pierwszy na drodze krajowej w województwie śląskim, a jej wykorzystanie oznacza wyjątkową odporność na korozję.

Dzięki dodatkowi miedzi oraz odpowiednio dobranym pierwiastkom stopowym stal ta tworzy naturalną ochronną powłokę tlenkową – patynę, która zapobiega dalszej degradacji materiału. W efekcie wiadukt osiągnie imponującą trwałość na poziomie minimum 100-120 lat, bez konieczności stosowania tradycyjnych powłok antykorozyjnych.

ikona lupy />
Wiadukt drogowy nad torami kolejowymi na obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej DK78 / GDDKiA

Modernizacja DK78 w woj. śląskim

GDDKiA Kompleksowo modernizuje DK78, a w przypadku budowy obwodnic zmienia również przebieg tej drogi. W najbliższych latach na DK78 powstanie pięć obwodnic o łącznej długości ponad 61 km. GDDKiA przygotowuje także rozbudowę odcinka Wodzisław – Rybnik o długości 5,8 km oraz odcinka Pradła – Irządze o długości 5,8 km. Trwa budowa nowego mostu na Pilicy w ciągu DK78 w Szczekocinach, a także punktowe poprawy bezpieczeństwa ruchu.