Oba państwa „wspierają uruchomienie trasy kolei dużych prędkości między Paryżem a Berlinem, a także pociąg nocny”. Zgodnie z deklaracjami, jakie padły po spotkaniu Emmanuela Macrona i Olafa Scholza w Paryżu, nowe połączenia kolejowe mają zostać uruchomione w 2024 roku. Dodatkowo zaplanowano wprowadzenie w przyszłe wakacje taniego biletu kolejowego dla młodych ludzi umożliwiającego podróże po tych krajach.

Państwowe francuskie SNCF i niemieckie Deutsche Bahn, już wcześniej informowały, że pod koniec bieżącego roku planują otworzyć bezpośrednie połączenie dużych prędkości między Paryżem a Berlinem. Turyści coraz częściej interesują się ekologicznymi środkami transportu. Wybierając kolej mogą uniknąć latania samolotami spalającymi ogromne ilości paliw, a na takie połączenia jak Paryż-Barcelona wciąż jest duży popyt.

Pociągiem zamiast samolotem

Przez lata Francja nie inwestowała w rozwój nocnych połączeń kolejowych w kraju. Jednak ze względu na konieczność wprowadzenia zielonej transformacji, rząd Macrona starał się przywrócić część nocnych połączeń kolejowych w kraju, na przykład między Paryżem a Niceą. Prezydent Francji powiedział również, że zakaże lotów krajowych, gdy dostępne będą alternatywne połączenia kolejowe trwające mniej niż 2,5 godziny, ale na razie obostrzenie to nie weszło w życie.

Reklama

Obecnie podróż koleją między Paryżem a Berlinem trwa co najmniej 8 godzin, a często znacznie dłużej. Paryż i Frankfurt są już połączone szybką koleją.