„Jeśli myślisz o zaplanowaniu podróży, warto mądrze wybrać miejsca wylotu i przylotu" – podkreśla Statista i przedstawia zestawienie lotnisk (oparte na danych FlightAware), na których występuje największy problem z opóźnieniami i odwołanymi lotami. (Dane dotyczą okresu od 26 maja do 19 lipca 2022 r.)

Jakie lotnisko zajęło pierwsze miejsce w zestawieniu ws. opóźnień? Okazuje się, że najczęściej dłużej na lot oczekiwali pasażerowie z Toronto Pearson International Airport w Kanadzie (opóźnione loty osiągnęły w tym okresie 52,5 proc.). Na drugim miejscu znalazło się lotnisko naszych zachodnich sąsiadów – Frankfurt Airport w Niemczech (45,4 proc.). Tuż za nim Paris Charles de Gaulle Airport we Francji (43,2 proc.).

Z kolei holenderskie lotnisko Amsterdam Airport Schiphol odnotowało 41,5 proc. opóźnionych lotów.

W Wielkiej Brytanii opóźnienia na poziomie powyżej 40 proc. mają London Gatwick Airport (41,1 proc.) oraz Heathrow Airport (40,5 proc.). To ostatnie zwróciło się nawet do linii lotniczych o tymczasowe wstrzymanie sprzedaży biletów w letnim okresie. Heathrow wprowadziło dzienny limit pasażerów (do 100 tys. odlatujących) do 11 września. Ponad 40 proc. opóźnień zarejestrowało także niemieckie lotnisko w Munich Airport (40,4 proc.)

Reklama

W Grecji ten problem dotyczy lotniska w stolicy – Athens International Airport miało 37,9 proc. opóźnionych połączeń.

Gdzie było najwięcej odwołanych lotów?

Jak podaje Statista, utrudnienia, które doprowadziły najczęściej do odwołania lotów, wystąpiły na dwóch chińskich lotniskachShenzhen Bao'an International Airport (7,9 proc.) oraz Guangzhou Baiyun International Airport (5,2 proc.)

W zestawieniu znalazły się również lotniska w Stanach ZjednoczonychNewark Liberty International Airport (7,4 proc.), LaGuardia Airport (7 proc.) oraz Ronald Reagan Washington National Airport (5 proc.).

W Europie najczęściej odwołany loty występowały na lotnisku Amsterdam Airport Schiphol (3,9 proc.).