Nestle tłumaczy, że decyzja ta jest podyktowana koniecznością zwiększenia efektywności. W związku z przeniesieniem produkcji czekoladowych wafelków Blue Riband do Polski, w ciągu dwóch lat koncern zlikwiduje około 300 etatów w Wielkiej Brytanii. Największe cięcia w zatrudnieniu przewidziano w zakładach w York i Fawdon na północy Anglii. Redukcja zatrudnienia dotknie też fabryki w Halifax i Girvan w Szkocji. Nestle liczy na to, że większość pracowników weźmie udział w programie dobrowolnych odejść.

Koncern podkreśla, że planowane zmiany to część programu redukcji kosztów w Europie i na Bliskim Wschodzie. Rzeczniczka Nestle podkreśla, że decyzja ta nie jest bezpośrednio związana z Brexitem. Dyrektor finansowy Nestle Francois-Xavier Roger powiedział Bloombergowi, że połowę oszczędności, które mają zostać osiągnięte do 2020 roku, ma przynieść usprawnienie działania sieci ponad 300 fabryk koncernu.

Decyzja koncernu ma teraz być konsultowana ze związkami zawodowymi. Rozmowy potrwają 45 dni. Związkowcy już teraz ostro skrytykowali plany firmy. "Nestle powinno eksportować czekoladę, nie miejsca pracy" - komentuje Tim Roache, sekretarz związku GMB, cytowany przez "Telegraph". "Przeniesienie do Polski produkcji tak legendarnej marki jak Blue Riband jest nie do zaakceptowania" - dodaje.

Wafelki Blue Riband, choć nie są jeszcze znane na polskim rynku, są produkowane od 1936 roku.

>>> Czytaj też: Gdzie się przeniosą bankierzy z Wysp Brytyjskich po Brexicie?