DWS Polska FIO Dłużnych Papierów Wartościowych, DWS Polska FIO Płynna Lokata i DWS Polska FIO Płynna Lokata Plus - to fundusze, z których klienci DWS TFI nie mogą wypłacić środków. TFI zawiesiło ich wycenę oraz zbywanie i odkupowanie jednostek. To pierwszy taki przypadek w historii krajowych TFI.
W komunikatach na stronie internetowej DWS podał tylko, że nie może dokonać wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów tych funduszy, a zawieszenie będzie obowiązywało nie dłużej niż dwa tygodnie, licząc od 2 marca. Jan Mieczkowski, prezes DWS TFI, ujawnił przyczyny tej decyzji dopiero po wczorajszym spotkaniu w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Jak informuje, problem z wyceną jest związany z dwoma rodzajami papierów. Chodzi o obligacje strukturyzowane EIRLES 3 i EARLS 8, których konstruktorem był Deutsche Bank Londyn. Obydwie firmy wchodzą w skład tej samej grupy finansowej. Właścicielem DWS TFI jest DWS Holding & Service, inwestycyjne ramię Deutsche Bank AG.
Dochodowość EIRLES 3 i EARLS 8 zależy od oceny wiarygodności kredytowej Polski. Jednak na jesieni 2008 roku, tak jak w przypadku całego regionu, zaczęła ona gwałtownie spadać. To przełożyło się na spadek wartości produktów. Wartość obligacji strukturyzowanej EIRLES 3 spadła do poziomu, na którym wyznaczony został tzw. stop loss, zobowiązujący DWS TFI do ich sprzedaży w celu ograniczenia strat. Mimo bardzo niskiej płynności na rynku międzybankowym firmie udało się je sprzedać i we wtorek otrzymała ich wycenę.
- Spadek wiarygodności kredytowej Polski doprowadził też do zmiany sytuacji na papierach EARLS 8, które nie dotarły jednak do wyznaczonego poziomu stop loss, który zobowiązywałby nas do sprzedaży. Zdecydowaliśmy się jednak na sprzedaż, aby zabezpieczyć interesy klientów. Musieliśmy jednak przygotować i wprowadzić nową procedurę związaną ze sprzedażą i wyceną obligacji, która była utrudniona ze względu na bardzo niską płynność na rynku - mówi forsalowi.pl prezes DWS TFI.
Reklama
Dodaje, że firma czeka na wycenę EARLS 8, ale najpóźniej dzisiaj wznowi wycenę funduszy i poda wycenę przynajmniej za poniedziałek.
- Nie mogę obecnie powiedzieć, jakie straty poniosą fundusze w wyniku spadku wartości EIRLES 3 i EARLS 8 oraz sprzedaży, ale z pewnością wartość ich jednostek spadnie - mówi Jan Mieczkowski.
Działaniami DWS TFI zajęła się KNF.
- Klienci powinni dostać szczegółową informację o powstałej sytuacji, tym bardziej że doszło do niej po raz pierwszy, więc mogą czuć się zaniepokojeni. Analizujemy portfel funduszy i sprawdzamy, czy rzeczywiście zawieszenie było konieczne i czy nie doszło do naruszenia przepisów - mówi Katarzyna Biela z KNF.
Aktywa funduszy, których wycenę DWS TFI wstrzymał, na koniec stycznia miały wartość 364 mln zł.
Największe TFI twierdzą, że nie mają takich problemów jak DWS.
- Nasze fundusze nie mają problemu z wyceną aktywów - mówi Ewa Francuz z Pioneer Pekao TFI.
- Problem, który wystąpił w DWS TFI, nie dotyczy funduszy Arka. W przypadku funduszu rynku pieniężnego Arki Ochrony Kapitału udział zagranicznych papierów dłużnych jest znikomy, wynosi obecnie 0,06 proc. Portfel Arki BZ WBK Obligacji FIO nie zawiera żadnych papierów zagranicznych - mówi Magdalena Bielak z BZ WBK AIB TFI.
O braku problemów mówi też Łukasz Górnicki z PKO TFI.
Przedstawiciele TFI nie chcą oficjalnie komentować sytuacji DWS TFI, zwracają jednak uwagę, że zawieszenie wyceny oraz odkupu jednostek to jeden z ostatnich kroków, na jaki mogą decydować się TFI w przypadku problemów z wyceną aktywów.
- Zachowanie DWS nie przysłuży się samej firmie ani branży - mówi prezes jednego z TFI.
CO GROZI TFI ZA ZŁAMANIE PRZEPISÓW
Zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych, w przypadku gdy towarzystwo narusza przepisy, nie wypełnia warunków określonych w zezwoleniu, przekracza zakres zezwolenia lub narusza interes uczestników funduszu inwestycyjnego, KNF może: cofnąć mu zezwolenie, nałożyć na nie do 500 tys. zł kary albo zastosować łącznie obie sankcje. Komisja może nałożyć te sankcje, jeżeli stwierdzi, że fundusz inwestycyjny narusza przepisy regulujące działalność funduszy inwestycyjnych lub przepisy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, nie przestrzega przepisów statutu lub warunków określonych w zezwoleniu.