Faktoring to usługa polegająca na nabywaniu i finansowaniu przez faktora wierzytelności handlowych klienta oraz na zarządzaniu tymi wierzytelnościami. Innymi słowy: klient przesyła do firmy faktoringowej właściwe dokumenty, a faktor wypłaca mu zaliczkę – umówiony procent faktury. Pozostała część kwoty faktury jest rozliczana po zarejestrowaniu przez faktora zapłaty od odbiorcy. Brak płatności w terminie uruchamia proces czynności dyscyplinujących. Ich zakres jest uzależniony od formy faktoringu oraz zakresu umowy.
Wybierając faktoring pełny, klient może dodatkowo liczyć na zabezpieczenie ryzyka niewypłacalności odbiorcy.

Bogaty pakiet usług

Faktoring to znacznie więcej niż klasyczny kredyt. Oprócz finansowania, klient otrzymuje bogaty pakiet usług: inkaso należności, monitoring spłat, dyscyplinowanie odbiorców, dostęp do stanu rozliczeń on-line, przejęcie ryzyka oraz windykację. Każdą z usług klient mógłby nabyć oddzielnie, podpisując umowę kredytową, ubezpieczając swoje należności oraz zlecając usługę inkasa i windykacji. W ten sposób naraża się jednak na wyższe koszty opłat wstępnych, mnogość dokumentacji i wniosków koniecznych do dostarczenia, a także na dużą pracochłonność.
Reklama
Kompleksowość usługi faktoringu jest obecnie bardzo doceniana. Klienci, doświadczając coraz większych trudności związanych z odzyskiwaniem zapłaty za sprzedane towary, poszukują rozwiązań, które będą w stanie im pomóc. Tymczasem faktoring spełnia również funkcje prewencyjne. Pieczątka na fakturze ze wskazaniem zapłaty na rachunek faktora, telefon upominający czy monit ponaglający otrzymany od faktora skutecznie mobilizują odbiorców do terminowego regulowania swoich zobowiązań.

Faktoring a kredyt

Spójrzmy na faktoring z perspektywy aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Spowolnienie gospodarcze i narastające problemy przedsiębiorstw wpłynęły na znaczne zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Zmalała dostępność usług finansowych. Mimo to faktoring na tym tle wypada korzystniej. O przyznaniu kredytu decyduje przede wszystkim zdolność kredytowa klienta banku oraz proponowane zabezpieczenia transakcji. W przypadku faktoringu najistotniejszą rolę pełni ocena jakości wierzytelności, która musi być bezsporna, niewymagalna, nieobjęta zakazem cesji oraz niestanowiąca zabezpieczenia kredytu. Bardzo ważne jest również to, kim jest oraz jakim płatnikiem jest odbiorca. Nie bez znaczenia jest sytuacja ekonomiczno-finansowa klienta starającego się o faktoring (jest to tylko jeden z elementów oceny). Faktor prezentuje również odmienne podejście, jeśli chodzi o ustalenie kwoty limitu. W odróżnieniu od kredytu, kwota obrotów decyduje o jego maksymalnej wartości. Na korzyść faktoringu przemawiają również proste zabezpieczenia transakcji. Klient zobowiązany jest wystawić weksel i pełnomocnictwo do rachunku bankowego.

Rozwój w kryzysie

Rosnące zainteresowanie faktoringiem wynika również z faktu, że przedsiębiorstwo – mimo niesprzyjających warunków rynkowych – może zadbać o rozwój własnej firmy. Jednym z takich sposobów jest zwiększenie obrotów z największymi odbiorcami. Wydłużenie terminu płatności stosowane często przez klientów faktoringowych sprzyja polepszeniu warunków handlowych i rozwijaniu współpracy ze strategicznymi partnerami. Istnieją także inne sposoby na generowanie lepszych wyników finansowych dzięki stosowaniu faktoringu. Uzyskane środki finansowe mogą być wydatkowane na dowolny cel. Jest nim coraz częściej zapłata do dostawcy przed terminem płatności i możliwość otrzymania przez klienta atrakcyjnego rabatu mającego bezpośrednie przełożenie na marżę uzyskaną ze sprzedaży. Powodem zadowolenia klienta jest niekiedy sam fakt zrealizowania płatności do dostawcy w terminie i jednoczesna poprawa jego wizerunku oraz relacji handlowych.
POLSKI ZWIĄZEK FAKTORÓW
Nad popularyzacją wiedzy o faktoringu w Polsce, jako narzędzia finansowania, czuwa Polski Związek Faktorów. Zrzesza on jedenaście największych firm faktoringowych. Członkowie Polskiego Związku Faktorów gwarantują najwyższą jakość usług faktoringowych oraz fachową wiedzę specjalistyczną.
ikona lupy />
Faktoring – schemat transakcji / DGP