Putin zadeklarował, że Rosja chce i zamierza budować relacje z Polską jako krajem przyjaznym. "Wszelako chcemy, aby te oceny były obiektywne i aby ta obiektywność pomogła nam stanąć ponad wzajemnymi pretensjami, chwycić się za ręce i pójść naprzód" - oznajmił. Zapewniał też, że Rosja nie ma nic przeciwko temu, aby jeszcze raz przeanalizować wszystko to, co działo się w Europie i na świecie w przededniu II wojny światowej.

Putin poczynił te uwagi, odpowiadając na pytanie o perspektywy normalizacji stosunków między Rosją i Polską, zadane przez byłego szefa polskiego rządu Leszka Millera, który w tym roku po raz pierwszy uczestniczy w pracach Klubu Wałdajskiego.



Poruszając problematykę gospodarczą, Putin wyraził opinię, że rosyjska gospodarka stabilizuje się i wykazuje już początki wzrostu. "Zauważamy w ostatnim czasie, że od czerwca tego roku w Rosji ma miejsce pewna stabilizacja, a nawet wzrost, zapewne umiarkowany, o około 1 proc. miesięcznie" - powiedział.

Reklama

Dla całego roku 2009 Rosja przewiduje spadek PKB o 8,5 proc. W drugim kwartale tego roku w ujęciu rocznym odnotowano tam spadek PKB o 11 proc.

Zdaniem Putina decyzja o sprzedaży udziałów niemieckiego Opla austriacko-kanadyjskiemu koncernowi Magna i rosyjskiemu Sbierbankowi to pierwszy krok na drodze do integracji Rosji z gospodarką europejską. Szef rosyjskiego rządu ocenił, że właściciel Opla - amerykański koncern General Motors - wybierając Magnę i Sbierbank "dokonał słusznego wyboru, wykazując się pewnym poziomem odpowiedzialności społecznej".

Putin zapowiedział, że odrzuci nowy pakt klimatyczny, jeśli będzie on nakładał ograniczenia na Rosję, a nie byłby wiążący dla takich krajów jak Stany Zjednoczone i Chiny. Podkreślił, że problem klimatu można rozwiązać tylko w skali globalnej i że związane z tym obciążenia muszą być rozłożone na wszystkie kraje.

Agencja Reutera pisze, że takie przesłanie Putina wskazuje na trudności, z jakimi mają do czynienia negocjatorzy z prawie 200 krajów, pracujący nad szczegółami nowego kompleksowego paktu klimatycznego, którego celem jest walka z globalnym ociepleniem przez redukcje emisji gazów cieplarnianych.

Planuje się, że światowe porozumienie o redukcji emisji CO2 po roku 2012 zostanie podpisane na konferencji klimatycznej w Kopenhadze 7-18 grudnia br. Ma ono zastąpić wygasający protokół z Kioto w sprawie redukcji gazów cieplarnianych.

Klub Wałdajski skupia znanych publicystów, politologów, ekonomistów i historyków głównie z Europy Zachodniej, USA i Japonii, którzy specjalizują się w sprawach Rosji.

Tegoroczne forum to już szóste takie spotkanie. "Rosja-Zachód: powrót do przeszłości" - tak sformułowano jego temat.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 2004 roku w rezydencji prezydenta Rosji nad jeziorem Wałdaj, ok. 400 km na północny zachód od Moskwy. Stąd nazwa - Klub Wałdajski.

Honory gospodarza zawsze pełnią państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti oraz wpływowa Rada ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, w której zasiadają czołowi rosyjscy analitycy.

W tegorocznym forum uczestniczy ponad 50 ekspertów z 16 krajów.