Wstępne, niepotwierdzone opracowania amerykańskich firm szacują zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m sześc. Według niektórych ekspertów, w Polsce może być od 1,4 do nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach, czyli tyle, ile w złożach konwencjonalnych bogatego w surowce Iraku.

>>> Gaz łupkowy w Polsce - mapa

Nic dziwnego, że o koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie potencjalnych złóż biją się największe firmy wydobywcze ze świata. Większość z przyznanych już 62 koncesji (stan na 1 lipca 2010 roku) posiadają firmy amerykańskie. Jednak także rodzime PGNiG oraz PKN Orlen (PKNORLEN) mają pozwolenia na wiercenia. Wszystko dzięki temu, że znalazły partnerów, którzy dysponują odpowiednimi technologiami.

Wkrótce może do nich dołączyć Lotos, jednak także musi znaleźć partnera.

Reklama

"Rozpoczęcie poszukiwań gazu łupkowego to niezwykle kosztowne inwestycje. Liczymy, że gdy zyskamy partnera strategicznego, będziemy mogli włączyć się i w ten proces. Jest duże prawdopodobieństwo, że w koncesjach morskich, które mamy, jest gaz niekonwencjonalny. Zlokalizowany jest on jednak na dużych głębokościach" - powiedział w wywiadzie "Dziennika Gazety Prawnej" Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

PGNiG przeprowadziło już pierwszy odwiert w poszukiwaniu tight gas, czyli gazu zaciśniętego. Jest to, podobnie jak shale gas (gaz łupkowy) surowiec niekonwencjonalny, jednak w Polsce, na fali fascynacji łupkami przyjęło się określać wszystkie alternatywne złoża gazu mianem "łupkowych".

Jednak niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego można podzielić na trzy grupy: występujące w skałach ilastych (shale gas, czyli gaz łupkowy), słabo przepuszczalnych piaskowcach i w skałach węglanowych (tight gas, czyli gaz zamknięty) oraz w pokładach węgla kamiennego (coal-bed methane).

O zasobności Polski w gaz niekonwencjonalny może świadczyć fakt, że polska koncesja Chevronu, jednego z największych koncernów energetycznych na świecie, jest jednocześnie jego pierwszym wejściem na rynek poszukiwania tego gazu w Europie. Chevron pracuje już nad poszukiwaniem gazu łupkowego w Teksasie i Kanadzie.

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Henryk Jezierski jest bardziej powściągliwy w swoich szacunkach od amerykańskich koncernów. Uważa on, że za około pięć lat dowiemy się, czy i ile mamy gazu łupkowego w Polsce, a przygotowania do eksploatacji rozpoczną się najwcześniej za 10 do 15 lat.

Jednak dziesiątki firm już rozpoczęły lub przygotowują się do rozpoczęcia poszukiwań. Forsal.pl prezentuje pełną listę spółek z Polski i świata, które uzyskały koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Jeśli złoża zostaną odkryte to kolejne koncesje będą mogły być wydane, tym razem już na eksploatację złóż.

Lista koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu łupkowego w Polsce wg stanu na dzień 1 lipca 2010 r.
Chevron Polska Exploration and Production Sp. z o.o. 3
Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o. 1
Cuadrilla Polska Sp. z o.o. 2
ExxonMobil Exploration and Production Poland Sp. z o.o. 5
Helland Investments Sp. z o.o. (Realm Energy International Co.) 1
Indiana Investmetns Sp. z o.o. (BNK Petroleum) 3
Joyce Investments Sp. z o.o. (Realm Energy International Co.) 1
Lane Energy Poland Sp. z o.o. (3Legs Resources Plc) 6
Lane Resources Poland Sp. z o.o. (3Legs Resources Plc) 3
Liesa Investments Sp. z o.o. (San Leon Energy Plc) 2
Marathon Oil Poland Sp. z o.o. 7
Maryani Investments Sp. z o.o. (Realm Energy International Co.) 1
Mazovia Energy Resources Sp. z o.o. (EurEnergy Resources Corporation) 7
Oculis Investments Sp. z o.o. (San Leon Energy Plc) 3
PGNiG S.A. 7
Orlen Upstream Sp. z o.o. (PKN Orlen S. A.) 5
Saponis Investments Sp. z o.o. (BNK Petroleum) 3
Strzelecki Energia Sp. z o.o. 1
Vabush Energy Sp. z o.o. (San Leon Energy Plc) 1
Razem 62