Proponowany wcześniej wymóg miał obowiązywać przez dwa lata. Komitet stały Rady Ministrów ma zająć się tym projektem w piątek.

Rząd nadal chce, aby OFE przekazały do ZUS 51,5 proc. wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka na dzień 31 stycznia 2014 r.

Utrzymano, że wybór dotyczyć będzie tego, czy składka w wysokości 2,92 proc. wynagrodzenia brutto trafiać będzie do OFE czy na subkonto w ZUS.

>>> Czytaj też: Reforma OFE: nie ma mowy o zmianach fundamentów ustawy

Reklama

"Przewiduje się, że na złożenie oświadczenia ubezpieczony wchodzący do systemu będzie miał 4 miesiące, natomiast członek OFE - w okresie przejściowym - będzie mógł złożyć oświadczenie od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 31 lipca 2014 r." - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Pierwsze czteromiesięczne 'okienko czasowe' zostanie otwarte w 2016 r. następne będzie uruchamiane w odstępach 4-letnich" - podano także.

Utrzymano, że od 3 lutego 2014 r. OFE nie będą mogły inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Jednakże zaproponowano wprowadzenie przepisu umożliwiającego OFE "nabywanie obligacji, bankowych papierów wartościowych oraz listów zastawnych emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak podkreślono w dokumencie, nie bez znaczenia jest rola BGK w programie "Inwestycje Polskie". BGK ma nadal obligacje infrastrukturalne, które mogłyby nabywać OFE. "Warunkiem nabywania tych obligacji będzie brak gwarancji Skarbu Państwa".



W projekcie podtrzymano też propozycję likwidacji minimalnej wymaganej stopy zwrotu.

Limity dotyczące inwestycji zagranicznych OFE pozostawiono w wersji z października: do 31 grudnia 2014 r. będzie on wynosił 10 proc. aktywów (wobec 5 proc. obecnie), w 2015 r. - 20 proc., a od 1 stycznia 2016 r. - 30 proc.

>>> Czytaj też: Reforma emerytalna: niższy podatek nie działa jako zachęta dla Polaków

Rząd podtrzymał też m.in. propozycję obniżenia maksymalnej opłaty od składki o połowę do poziomu 1,75 proc., a także tzw. suwak, czyli zasadę dotyczącą stopniowego przesuwania środków z OFE do ZUS począwszy od 10. roku przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że na wniosek ministra pracy komitet stały Rady Ministrów zbierze się w trybie pilnym 15 listopada o godz. 11.00, aby zająć się tym projektem.