Dotychczas e-Kancelaria dokonała terminowych wykupów 14 serii obligacji.

W związku ze zbliżającymi się terminami wykupów kolejnych serii i z obawami obligatariuszy w tej kwestii, spółka przedstawiła źródła, z których będą pochodziły środki na sfinansowanie transakcji. Wśród nich wymieniła m.in. sprzedaż aktywów.

"Emitent posiada portfele wierzytelności, które wyselekcjonował i które w opinii zarządu są atrakcyjne dla potencjalnych nabywców, o wartości nominalnej przekraczającej 470 mln zł. W chwili obecnej trwają negocjacje z podmiotami trzecimi dotyczące ich sprzedaży" - napisano w raporcie.

Zarząd rozważa zbycie całości lub części (w zależności od ceny) portfela.

Reklama

Kolejny pomysł to zaangażowanie kapitałowe inwestora branżowego lub finansowego.

"Zarząd prowadzi działania, które w jego ocenie mają realne szanse na sukces w tej kwestii" - podała firma w komunikacie.

Inna rozpatrywana opcja to rolowanie obligacji. Sprzedaż wierzytelności, czy pozyskanie inwestora może "nie być czasowo zbieżne z zapadalnością najszybciej wymagalnych obligacji". W tej sytuacji mogłoby dojść do rolowania długu.

"Warto w tym miejscu podkreślić, iż charakterystycznym elementem funkcjonowania rynku wierzytelności jest to, że proces windykacji trwa kilka lat – nawet do 8-10. Jest to okres, na który praktycznie nie jest możliwe pozyskanie finansowania. Dlatego też spółka proponowała inwestorom objęcie obligacji na okresy krótsze" - napisano w raporcie.

"Całościowa koncepcja finansowania działalności spółki zakłada jednak rolowanie długu tak, aby okres posiłkowania się kapitałem zewnętrznym był zbieżny z czasem trwania windykacji portfeli" - dodano.