Spółki, które zawiodły nadzieje inwestorów

Apple

Zysk na akcję Apple wyniósł w I kwartale 1,9 dol. wobec prognozowanych 2 dol. Przychody amerykańskiego giganta na poziomie 50,6 mld dol. okazały się w tym okresie niższe od prognozowanych 51,97 mld dol. Przychody spadły o 13 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. W I kwartale sprzedaż Apple spadła w porównaniu z analogicznym okresem rok temu – pierwszy raz od 2003 roku. Spółka zapowiedziała zwiększenie dywidendy o 10 procent - do 57 centów na akcję.

>>> Polecamy: Ostatnie ostrzeżenie. Trzy oznaki tego, że rynek smartfonów czeka zapaść

Twitter

Przychody Twittera w I kwartale 2016 roku okazały się o 13 mln dol. mniejsze od oczekiwanych - wyniosły 594,5 mln dol. wobec prognozowanych 607,5 mln dol. Skorygowany zysk spółki wyniósł w tym okresie 15 centów na akcję wobec prognozowanych 10 centów. Twitter szacuje przychody w II kwartale na 590 mln - 610 mln dol., dużo poniżej prognozowanych przez analityków 678 mln dol. Czytaj więcej: Twitter najtańszy w historii. Inwestorzy rozczarowani fatalnymi statystykami

Alphabet

Słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne zarówno na poziomie przychodów, jak i zysku pokazał Alphabet, spółka matka Google. Zysk na akcje spółki wyniósł 7,5 dol. przy przychodach na poziomie 20,26 mld dol. Rynek spodziewał się wyniku 7,97 dol. przy przychodach 20,37 mld dol.

Microsoft

Zysk na akcję Microsoftu wyniósł 62 centy i okazał się słabszy od prognoz analityków, którzy zakładali wynik na poziomie 64 centów. Nieznacznie słabsze od oczekiwań były przychody, które wyniosły 22,08 mld dol., podczas gdy szacowano 22,09 mld dol. Jako przyczynę słabszych wyników spółka wskazała silnego dolara, który szkodzi sprzedaży Microsoftu poza granicami USA.

Credit Agricole

Zysk francuskiego banku Credit Agricole w pierwszym kwartale 2016 r. spadł o ponad 70 proc. Zysk netto banku spadł w pierwszym kwartale do 227 mln euro z 784 mln euro w pierwszym kwartale 2015 roku. To kiepskie wyniki, choć rynek spodziewał się jeszcze słabszego wyniku - spadku zysku do 220 milionów euro. Złe wyniki banku to między innymi efekt spadek marż kredytów konsumpcyjnych. Bank rozpoczął też reorganizację, aby usprawnić swoją strukturę kapitałową. W związku z tym poniósł koszty w wysokości 399 milionów euro.

Disney

Negatywnie zaskoczył też Disney. Gigant w branży rozrywki podał, że jego zysk kwartalny wzrósł do 2,1 miliarda dolarów. Skorygowany kwartalny zysk na akcję tej firmy wyniósł 1,36 dol. To jednak mniej niż szacowane przez analityków 1,40 dol. na akcję. Przychody firmy wyniosły w tym czasie 13,0 miliardów dolarów, wobec prognoz na poziomie 13,2 miliarda dolarów. Filmy, takie jak "Star Wars: The Force Awakens" i "Zootopia" pomogły Disneyowi w zwiększeniu zysków. Spadły jednak przychody Disneya z telewizji kablowej.

Carlsberg

Duński koncern browarniczy Carlsberg podał, że jego sprzedaż obniżyła się w pierwszym kwartale 2016 r. mocniej niż się spodziewano. Sprzedaż spółki, po spadku o 3 proc., wyniosła 13,01 miliarda koron duńskich, czyli 1,99 miliarda dolarów. Analitycy oczekiwali na lepszy wynik i sprzedaż na poziomie 13,18 miliarda koron. Szczególnie rozczarowały wyniki sprzedaży Carlsberga w Azji – spadła on w I kwartale o 0,7 proc., a tymczasem na rynkach oczekiwano jej wzrostu o 2,0 proc.

Alibaba

Chiński gigant internatowy Alibaba zanotował słabszy od oczekiwań zysk kwartalny. Skorygowany zysk na akcję spółki wyniósł 3,02 juanów wobec zakładanych 3,52 juanów. Jednocześnie lepsze od oczekiwań okazały się jednak przychody spółki, które w czwartym kwartale sięgnęły 24,2 juanów wobec zakładanych 23,2 mld juanów.

Royal Bank of Scotland

Royal Bank of Scotland zaraportował stratę netto w I kwartale w wysokości 968 mln funtów (1,42 mld dol.) wobec 459 mln funtów w analogicznym okresie rok temu. Skorygowany zysk operacyjny spadł w I kwartale o 68 proc. do 440 mln funtów z 1,36 mld funtów w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Bayer

Zysk niemieckiego koncernu farmaceutycznego Bayer okazał się w pierwszym kwartale mocniejszy od prognoz. Zysk EBITDA wzrósł w pierwszym kwartale o 16 proc. i wyniósł 3,4 miliarda euro, podczas gdy rynek spodziewał się 3,1 mld euro. Rozczarowała jednak sprzedaż spółki, która w pierwszym, kwartale wyniosła 11,9 miliarda euro, a analitycy spodziewali się lepszego wyniku: 12,1 miliarda euro. Bayer potwierdził swoje prognozy na 2016 rok - oczekuje jednocyfrowego wzrostu sprzedaży, ale liczy na to, że w całym roku może ona przekroczyć 47 miliardów euro.

Xerox

Xerox w pierwszym kwartale zanotował zysk na akcję w wysokości 22 centów, wobec prognozowanych 23 centów. Przychody Xerox wyniosły 4,28 mld dol., wobec spodziewanych 4,24 mld dol. Spółka poinformowała również, że prognozuje zysk na akcję w drugim kwartale na poziomie 24-26 centów. Tutaj szacowano 26 centów.

Caterpillar

Zysk kwartalny największego na świecie producenta maszyn budowlanych i przemysłowych Caterpillar wyniósł w pierwszym kwartale 67 centów na akcję i okazał się słabszy od oczekiwań analityków, którzy zakładali wynik 68 centów. Spółka poinformowała również o obniżeniu prognozy finansowej na ten rok tłumacząc swoją decyzją słabą koniunkturą i niskim popytem na maszyny używane w przemyśle wydobywczym.

JC Penny

Amerykańska sieć detaliczna JC Penny zanotowała w pierwszym kwartale słabsze od oczekiwań wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale. Sprzedaż spółki w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosła 2,81 mld dolarów, podczas gdy rynek zakładał wynik 2,92 mld dolarów. Strata netto spółki w pierwszym kwartale wyniosła 32 ceny wobec zakładanej przez rynek straty na poziomie 37 centów.

Spółki, które pozytywnie zaskoczyły

Amazon

Zysk netto Amazon.com w I kwartale 2016 r. jest najwyższy w historii - wyniósł 513 mln dol., czyli 1,07 dol. na akcję, wobec prognozowanych 57 centów na akcję. W analogicznym okresie rok temu spółka zanotowała stratę 12 centów na akcję. W I kwartale przychody wyniosły 29,1 mld dol. wobec prognozowanych 28 mld dol.

Facebook

Zysk netto Facebooka na akcję w pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł 77 centów, wobec oczekiwanych przez rynek 62 centów. Przychody spółki wyniosły w tym okresie 5,38 mld dol., a analitycy szacowali je na 5,26 mld dol.

Siemens

Zysk kwartalny niemieckiego Siemensa, największej w Europie firmy inżynieryjnej wzrósł o prawie 30 proc. Zysk Siemensa z jego operacji przemysłowych wzrósł w drugim kwartale roku podatkowego (zakończonym 31 marca) o 28 procent i wyniósł 2,12 miliarda euro. To lepsze wskazanie od szacowanych przez analityków 1,92 miliarda euro.

Ford

Skorygowany zysk na akcje Forda w pierwszym kwartale wyniósł 68 centów i okazał się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku, które mówiły o wyniki 48 centów na akcję. Spółka zanotowała ponad dwukrotny wzrost zysku w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dobre wyniki Ford zawdzięcza między innymi bardzo dobrej sprzedaży półciężarówek i SUV-ów w USA.

Deutsche Bank

Zysk netto Deutsche Bank w I kwartale wyniósł 214 mln euro. Tymczasem konsensus analityków wskazywał na stratę kwartalną w wysokości 484,3 mln euro. Przed rokiem, w I kwartale 2015 r. Deutsche Bank miał zysk na poziomie 544 milionów euro.

Total

Skorygowany zysk netto Total spadł w I kw. o 40 proc. do 1,64 miliarda dolarów z 2,66 miliarda dolarów w I kw. 2015, ale okazał się znacznie powyżej rynkowych oczekiwań. Analitycy spodziewali się bowiem, że zysk Total za pierwsze 3 miesiące tego roku wyniesie 1,25 miliarda dolarów. Total podtrzymuje swoje plany cięcia kosztów w 2016 r. o 2,4 miliarda dolarów i zwiększenie swoich oszczędności do 3 miliardów dolarów do 2017 r.

Procter & Gamble

W I kwartale 2016 roku zysk na akcję Procter & Gamble przebił prognozy - wyniósł 86 centów wobec przewidywanych 82 centów. Na większy od spodziewanego zysk netto, który w pierwszym kwartale wyniósł 2,75 mld dol., wpłynęły obniżenie kosztów i wyższe ceny. Jednocześnie sprzedaż w tym, okresie spadła zgodnie z prognozami o 7 proc. do poziomu 15,8 mld dol. P&G notuje spadek sprzedaży od siedmiu kwartałów.

Credit Suisse

Szwajcarski bank Credit Suisse poinformował, że w 3 pierwszych miesiącach 2016 r. strata banku wyniosła 302 miliony franków szwajcarskich (311 milionów dolarów). Tymczasem analitycy prognozowali stratę w wysokości 344 mln franków. Był to już drugi z kolei kwartał, gdy ten drugi największy w Szwajcarii kredytodawca zanotował stratę kwartalną. Przed rokiem, w I kw. 2015 r., bank miał zysk w wysokości 1,05 miliarda franków.

Linie EasyJet

Ataki terrorystyczne, do jakich doszło w niektórych krajach Europy i strajki przełożyły się na wyniki drugich co do wielkości tanich linii lotniczych w Europie EasyJet. W pierwszej połowie roku rozrachunkowego przewoźnik miał stratę przed opodatkowaniem w wysokości 24 milionów funtów, podczas gdy przed rokiem firma miał zysk na poziomie 7 milionów funtów. Wynik ten był i tak jednak lepszy od oczekiwań, analitycy szacowali bowiem, że spółka będzie mieć stratę 25,7 mln funtów.

ArcelorMittal

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali ocenił, że na światowym rynku stali następuję ożywienie. W ocenie spółki lepsze perspektywy to między innymi efekt wyższego niż wcześniej zakładano popytu na stal z Chin. ArcelorMittal zanotował w pierwszym kwartale nieco wyższy od oczekiwań zysk EBITDA, który wyniósł 927 mln dolarów wobec zakładanych przez rynek 924,5 mln dolarów. Akcje spółki wspierane przez odbicie cen stali notowane od lutego wzrosły tym roku już 50 proc. W ubiegłym roku kurs akcji spadł 57 proc.

Wal-Mart

Największy amerykański detalista Wal-Mart podał lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne za pierwszy kwartał. Zysk spółki na akcję w pierwszym kwartale wyniósł 98 centów wobec zakładanych przez rynek 88 centów. Wyższe od oczekiwań były przychody spółki które sięgnęły w pierwszym kwartale 115,9 mld dol. wobec zakładanych przez rynek 113,3 mld dol. Sprzedaż spółki wzrosła o 1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

BP

Skorygowany zysk BP wyniósł w pierwszym kwartale 532 mln dolarów, rynek tymczasem spodziewał się straty na poziomie 244,9 mln dolarów. Wynik ten był mimo wszystko słabszy niż w analogicznym okresie rok temu, kiedy to wyniósł 2,57 mld dolarów. BP ogłosiło niezmienioną dywidendę w wysokości 10 centów za akcję.

McDonald’s

Lepsze od oczekiwań były wyniki kwartalne McDonald’s. Spółka zanotowała zysk na akcję w wysokości 1,23 dol. wobec spodziewanych 1,16 dol. Dobre wyniki spółki, która jeszcze nie tak dawno zmagała się ze spadającą dynamiką sprzedaży, to efekt zmian w jadłospisie. Sprzedaż spółki na świecie wzrosła w pierwszym kwartale o 6,2 proc. i jest to najlepszy wynik McDonald’s od czterech lat.

Target

Także amerykańska sieć detaliczna Target zanotowała w pierwszym kwartale niższe od oczekiwań przychody, które wyniosły 16,2 mld dolarów wobec oczekiwanych przez rynek 16,3 mld dolarów. Pomimo tego lepszy od oczekiwań okazał się wynik netto spółki. Traget zarobił na akcje 1,29 dolarów wobec zakładanych 1,19 dolarów na akcję.

Lowe’s

Zysk kwartalny sieci sklepów z wyposażeniem domu Lowe’s okazał się lepszy od prognoz i wyniósł 87 centów na akcję w pierwszym kwartale wobec zakładanych przez rynek 85 centów na akcję. Przychody spółki wyniosły 15,2 mld dolarów wobec zakładanych przez rynek 14,9 mld dolarów. Jednocześnie spółka podniosła prognozę zysku na ten rok.

Home Depot

Pozytywnie zaskoczyła też amerykańska sieć sklepów z wyposażeniem domów Home Depot. Spółka zanotowała w pierwszym kwartale tego roku lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Zysk netto spółki wyniósł 1,44 dol. na akcję wobec spodziewanych przez rynek 1,35 USD. Przychody wyniosły 22,8 mld USD wobec konsensusu na poziomie 22,4 mld USD. Jednocześnie Home Depot podniósł prognozę z zysku na ten rok.

Macy’s

Z raportu amerykańskiej sieci detalicznej Macy’s wynika, że spółka w pierwszych trzech miesiącach tego roku zanotowała zysk na akcję w wysokości 40 centów. Rynek spodziewał się tymczasem wyniku 36 centów. Słabsze od oczekiwań okazały się jednak przychody spółki, które sięgnęły 5,77 mld dol. wobec zakładanych 5,93 mld dol. Spółka dodatkowo poinformowała o obniżeniu prognozy finansowej na ten rok. Zakłada ona, że zysk wyniesie Macy’s 3,15-3,4 dol. na akcję wobec zakładanych wcześniej 3,8-3,9 dol. na akcję.

Merck

Skorygowany zysk na akcje spółki farmaceutycznej Merck w pierwszym kwartale okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 89 centów na akcję wobec zakładanych przez rynek 85 centów na akcję. Dobry wynik kwartalny Merck zawdzięcza miedzy innymi dobrym wynikom sprzedaży.

Kraft Heinz

Amerykański gigant spożywczy Kraft Heinz zanotował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Firma podała, że w pierwszym kwartale 2016 r. jej sprzedaż netto wyniosła 6,57 miliarda dolarów. Wynik zaskoczył analityków, którzy spodziewali się kwartalnej sprzedaży na poziomie 6,48 miliarda dolarów. Skorygowany zysk na akcję tej firmy wyniósł w pierwszym kwartale 73 centy, tutaj oczekiwano 61 centów.

Time Warner
Zysk Time Warner w pierwszym kwartale wyniósł 1,51 dolarów na akcje, podczas gdy rynek spodziewał się wyniku 1,3 dolarów na akcję. Spółka będąca właścicielem sieci telewizyjnych CNN i Cartoon Network, poinformowała również o wyższych od oczekiwań przychodach, które w ujęciu rdr wzrosły w pierwszym kwartale o 2,5 proc.

DuPont

Amerykański koncern chemiczny DuPont podniósł prognozę zysku rocznego 2016 roku o 10 centów na akcję do poziomu 3,05- 3,20 dol. za akcję. Spółka prognozuje, że negatywny wpływ podatków i kursów walut na wyniki finansowe będzie w 2016 roku mniejszy niż wcześniej przewidywano. W pierwszym kwartale skorygowany zysk koncernu przewyższył oczekiwania analityków i wyniósł 1,26 dol. na akcję wobec prognozowanych 1,04 dol. na akcję.

>>>> Czytaj też: Wspólne cechy dyrektorów generalnych. Co trzeba mieć, by rządzić wielką firmą?

Źródło: PAP/Forsal.pl/Bloomberg