statystyki

Przełomowa wizja Europy po Brexicie. Kontynentalne Partnerstwo dla Unii i Wielkiej Brytanii

29 sierpnia 2016, 14:05 | Aktualizacja: 29.08.2016, 21:40
Źródło:PAP
Canary Wharf, Londyn

Canary Wharf, Londynźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Simon Dawson

Pełny dostęp do unijnego rynku bez gwarantowania swobody przepływu osób - taką propozycję Kontynentalnego Partnerstwa dla UE i Wielkiej Brytanii przedstawili w poniedziałek eksperci z Francji, Belgii, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa.

Reklama

Reklama

Długoterminową wizję współpracy krajów unijnych z państwami europejskimi spoza Wspólnoty nakreśliło pięciu autorów pod auspicjami prestiżowego brukselskiego think tanku Bruegel. Bezpośrednim bodźcem do wyjścia z tą propozycją była decyzja podjęta w czerwcowym referendum przez Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z UE.

W 12-stronicowym dokumencie "Europa po Brexicie" przedstawiono inicjatywę stworzenia Kontynentalnego Partnerstwa, czyli modelu relacji między krajami UE a państwami spoza Unii. Partnerstwo oparte na zasadzie międzyrządowej współpracy miałoby dawać krajom spoza UE wpływ na decyzje podejmowane w Unii (choć bez możliwości ich blokowania), a także gwarancję swobodnego przepływu dóbr, usług i kapitału, bez konieczności akceptowania zasady wolnego przepływu osób (możliwe byłoby przyjęcie kwot pracowników, którzy mogliby w określonym czasie podejmować pracę w krajach Partnerstwa).

To przełom w dotychczasowym myśleniu o relacjach UE z Wielką Brytanią. Po czerwcowym referendum, które zdecydowało o Brexicie, unijni przywódcy, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollande'em i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem na czele, jak mantrę powtarzali, że dostęp do jednolitego rynku możliwy jest jedynie przy akceptacji wszystkich czterech swobód, na jakich się opiera, łącznie z gwarancją wolnego przepływu osób.

Dla Polski to bardzo ważna kwestia, bo w Wielkiej Brytanii żyje i pracuje ponad 900 tys. naszych rodaków. Zagwarantowanie im jak najlepszych zabezpieczeń w negocjacjach dotyczących "rozwodu" Wielkiej Brytanii z UE będzie jednym z głównych wyzwań stojących przed rządem w Warszawie.

>>> Czytaj też: Ekspert: Grupa Wyszehradzka ma negatywny PR w Europie Zachodniej. Potrzebuje sojuszników

Jak tłumaczył w poniedziałek w Brukseli szef ośrodka Bruegel Guntram Wolff, Brytyjczycy w czerwcu zdecydowali o odrzuceniu swobody przepływu osób, a także politycznej wizji UE o charakterze ponadnarodowej instytucji.

"Dlatego proponujemy wizję Kontynentalnego Partnerstwa, która w dłuższej perspektywie może być atrakcyjna dla innych krajów" - przekonywał. Zasadniczym elementem przedstawionego modelu jest silny wewnętrzny krąg w Europie, który tworzyłyby kraje UE chcące się dalej integrować, oraz zewnętrzny krąg złożony z krajów pozostających poza blokiem.

Wizja ta wybiega 10-15 lat w przyszłość, jej autorzy zakładają więc, że wszystkie lub prawie wszystkie kraje unijne w momencie ewentualnego urzeczywistniania tych koncepcji będą znajdowały się w strefie euro. Nie wykluczają przy tym, że znajdą się i takie państwa, które stwierdzą, że nie chcą być w wewnętrznym kręgu, i wyjdą z UE, by być częścią Partnerstwa Kontynentalnego.

"Nasze założenie jest takie, że w ciągu 10-20 lat większość krajów UE, jeśli nie wszystkie, będzie należeć do strefy euro (...). Może się zdarzyć, że jeden czy dwa kraje wybiorą wyjście z UE" - przyznał współautor propozycji, prof. Andre Sapir z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.

Eksperci proponują powołanie Rady Kontynentalnego Partnerstwa, w której debatowano by nad propozycjami regulacji w sprawie jednolitego rynku i innymi zasadniczymi kwestiami dotyczącymi Europy i świata. Kraje Partnerstwa mogłyby zgłaszać poprawki do projektów prawa europejskiego, ale ostateczna decyzja byłby podejmowana - tak jak obecnie - w ramach unijnej procedury ustawodawczej.

Państwa niebędące w UE, ale należące do Kontynentalnego Partnerstwa musiałyby dokładać się do unijnego budżetu. Dzięki temu - zdaniem autorów propozycji - państwa takie jak Polska mogłyby otrzymać rekompensatę za to, że akceptują wolny przepływ kapitału (czyli np. usługi finansowe z londyńskiego City), ale nie mogą wysyłać na Wyspy swoich pracowników.

To jednak perspektywa gorsza od obecnej sytuacji, w której nasz kraj korzysta z brytyjskiej składki do budżetu, mając jednocześnie możliwość wysyłania do tego kraju siły roboczej.

Autorzy propozycji przekonują, że Kontynentalne Partnerstwo to nie tylko uczestnictwo w jednolitym rynku, ale też możliwość budowania wspólnej, europejskiej (nie tylko unijnej) odpowiedzi na globalne zagrożenia. Nowy typ porozumienia miałby być otwarty na inne zainteresowane kraje, takie jak Turcja czy Ukraina.

Autorami propozycji, poza Wolffem i Sapirem, są: szef komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Norbert Roettgen, przewodniczący brytyjskiej Rady Systemowego Ryzyka, wykładający na Harwardzie Paul Tucker, a także komisarz generalny organizacji France Strategie Jean Pisani-Ferry.

>>> Czytaj też: Ceny na Wyspach rosną coraz szybciej. Bardzo słabe półrocze na rynku nieruchomości komercyjnych

Reklama

Reklama

 • Politolog(2016-08-29 16:28) Odpowiedz 273

  Pomysł skandaliczny, niech Wielka Brytania zapłaci taką składkę jak Norwegia za dostęp do wspólnego rynku i nie bierze dotacji z UE...jak się chciało wyjść....to się wyszło i bez głaskania na pożegnanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • GK(2016-08-29 18:31) Odpowiedz 102

  Nie ma szans takie postawienie rzeczy oznaczałoby dalszy rozpad UE szczególnie po jej stronie wschodniej i przyzwolenia na pogłębienie poczucia bycia w drugiej klasie właśnie przez Polske ale i przez inne kraje w regionie.

 • Ogorek(2016-08-29 16:59) Odpowiedz 910

  Bardzo dobry pomysl. My w przyszlosci tez bedziemy w tym mechanizmie. Nie oszukujmy sie ani my nie chcemy byc czescia poglebiajacej sie integracji na zachodzie ani zachod nie chce sie z nami doglebnie integrowac. Taki mechanizm bedsie wiec idealny. Inwestorom w ziemie radze sprzedawac bo doplaty rolne skoncza sie szybciej niz sie wiekszosc spodziewa.

 • Visjoner(2016-08-29 19:08) Odpowiedz 81

  Tink tank sie namyslal. Ciekawe kto za taka "prestizowa" opinie zaplacil.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • byn(2016-08-29 18:56) Odpowiedz 73

  Skoro tak to za 5 lat będziemy mieli PolExit mam nadzieję. Na razie wykorzystać dotacje, a potem do widzenia. Kraje typu Węgry, Słowacja, kraje Bałtyckie itd. zapewne postąpią tak samo.

 • JJ(2016-08-29 21:27) Odpowiedz 40

  Te pomysly daja chyba sabotazysci, ktorzy chca rozwalenia Unii (co wcale nie musi byc takie zle). PRZECIEZ GDYBY UK MOGLO WSPOLPRACOWAC Z UNIA NA TAKICH ZASADACH, TO ZA KILKA MIESIECY W UNII NIE POZOSTANIE NIKT OPROCZ NIEMIEC!!!

 • Piotr34(2016-08-29 21:46) Odpowiedz 40

  Nikt sie nie zgodzi bo to oznaczaloby by ze bycie poza UE jest korzystniejsze niz bycie w UE-prawie te same korzysci a duzo mniej obowiazkow.Takie postawienie sprawy oznaczaloby rozpad IV Rzeszy a na to Niemcy sie nie zgodza.Propozycja korzystna z punktu widzenia UK ale niekorzystana dla UE i dla PL(przynjakniej rpzez najblizsze pare lat).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze