statystyki

Warszawa na zwolnionych obrotach

12 września 2016, 08:10 | Aktualizacja: 12.09.2016, 13:52
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Spadek wartości transakcji na GPW nie był w ostatnich latach tak duży, jak lubią powtarzać eksperci. Ale jej pozycja się nie poprawia. Do światowej czołówki wdarły się parkiety z Chin i alternatywne platformy obrotu akcjami.

Reklama

Reklama

O ponad 16 proc., do 126,7 mld zł, spadły w tym roku (do sierpnia) obroty akcjami na głównym rynku warszawskiej giełdy. To oznacza znaczne przyspieszenie ich erozji w porównaniu z kilkoma poprzednimi latami. W 2015 r. były mniejsze niż rok wcześniej o nieco ponad 3 proc., a w 2014 r. spadek wyniósł 9 proc. Tegoroczne mocne spadki obrotów to głównie efekt mniejszej aktywności inwestorów zagranicznych, którzy obecnie ostrożnie podchodzą do rynków wschodzących. W przypadku Polski dochodzi do tego jeszcze sytuacja polityczna.

– Zachowanie Skarbu Państwa wobec kontrolowanych przez niego spółek z GPW, zarówno za obecnego, jak i poprzedniego rządu, dodatkowo pogarsza klimat na rynku kapitałowym. Ten element zniechęca też inwestorów indywidualnych, którym dodatkowo doskwierają straty na inwestycjach poczynionych na NewConnect i Catalyst – wskazuje Filip Gorczyca z firmy doradczej PwC.

Tymczasem wartość obrotów akcjami jest kluczowa zarówno dla notowanych spółek, jak i dla inwestorów. Im większa, tym większa jest płynność rynku, czyli możliwość sprzedaży i kupna akcji. Wysoka kapitalizacja spółek, czyli ich wycena według kursu akcji na giełdzie, sama w sobie ma ograniczone znaczenie, jeśli nie dochodzi do regularnych transakcji.

Ale w dłuższym horyzoncie czasowym sytuacja GPW nie wygląda źle.

>>> Treść całego artykułu można przeczytać w DGP oraz tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • bk2b(2016-09-12 09:39) Odpowiedz 01

    Cytat: " Z kolei Morawiecki musi szybko udowodnić, że nakreślony przez niego plan rozwoju kraju, z którym Kaczyński wiąże ogromne nadzieje, nie jest tylko strategią na papierze. Prezes PiS chce zobaczyć w końcu realne osiągnięcia wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę, którego jedynym obecnie sukcesem jest bycie gwarantem w oczach agencji ratingowych dla polityki gospodarczej obecnego rządu." Ten powyższy tekst jest prostą spekulacją i man (_) pulacją. Jednak można go wykorzystać do jednej prostej oceny PIS.... Ta " organizacja" jak na zdegenerowaną politykę przystało zaczyna kierować się dobrem partyjnym a niekoniecznie dobrem i przyszłością Polski i narodu Polskiego.... Jeżeli to okaże się prawdą to choć jestem zwolennikiem rządów PIS to sam wystąpię przeciwko nim i w środowisku wokół siebie na które mam pewien wpływ będę zwalczał to ugrupowanie... Jedną z pierwszych oznak że PIS przestaje sobie radzić są ukłony wobec post k () muny a dokładnie twardych k * () munistów...Kilak dni temu na kluczowe stanowisko w Alior BAnku należącym do wpływów PZU ze Skarbu Państwa został Olejnicz () k z SLD i to nie szeregowy pracownik tej organizacji ale były szef ten czerwonej zar () zy....To oznacza że PIS nie chce przyjąć postawy jak wiele istnień w świecie zwierząt. Aby wydać dobry owoc i nowe dobre pokolenie , organizm matki musi obumrzeć aby powstało nowe życie... Czyli należy przeprowadzić tak mocne reformy po których PIS straci poparcie ale spowodują one że Polski nie zboczy już nigdy z obranej ścieżki Wolności Narodu i niezależności na arenie międzynarodowej... Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko....Panie Kaczyński... Dajemy Panu jeszcze tylko kilka miesięcy.... Po tym czasie zabawa się skończy.... I proszę pamiętać...!!! To nie Morawiecki zarabia na podatki i decyduje czy jest wzrost gospodarczy. To my obywatele o tym zdecydujemy jeżeli będziemy pewni że Polska zmierza w dobrym kierunku.... Jeżeli stworzył Pan tą partie żeby mieć sławę i profity to jest to Twój błąd mały człowieku....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze